BEBEĞİNİZİN ÇEVRESİNİ KEŞFETMESİNİ SAĞLAYACAK OYUNLAR

Çocuklar ilk yıllarında çevrelerini keşfetmek için ellerinden geleni yaparlar. Çoğu şeye yabancı oldukları bu çevreyi anlamlandırabilmek için keşfedecek yeni ortamlara ihtiyaçları vardır. Bebeğinizle oynayacağınız oyunlar, onun çevresini daha iyi keşfetmesini sağlayabilir. Bebeğin çevresini keşfetmesi oyunlar ile olabilir.

BEBEĞİNİZİN ÇEVRESİNİ KEŞFETMESİNİ SAĞLAYACAK OYUNLAR

Bebeğin çevresini keşfetmesi için ne yapabiliriz?

Çocuklar ilk yıllarında oldukça meraklı olurlar. Çevrelerindeki nesnelerin çoğuna yabancı olmaları, onlara keşfetme dürtüsü verir. Her şeyi ellerine alabilir ya da cisimleri ağızlarına götürebilirler. Tüm bunlar bebeğin çevresini tanıma çabalarının sonucudur. Fakat bebeğinizi serbest bırakmak olası kazaların önünü açabilir. Çünkü çocuklar nesnelerin zararlı olup olmadıklarını henüz bilemezler.

Çocuğunuzun tek başına keşif yapması yerine onunla birlikte yaratacağınız oyunlarla çevresini keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun için ev içerisinde, gözetim altında elektrik düğmelerine basmasına izin verebilirsiniz. Zile ve asansör düğmelerine de birlikte basabilirsiniz. Böylece çocuğunuz elektrik düğmesi ile ışığın yanması arasındaki bağı kuracaktır. Ayrıca kendisini bir yetişkin gibi hissedip mutlu olabilir.

Bebeği serbest bırakmalı mıyız?

Çocuğunuzun yeni şeyler öğrenebilmesi için sık sık dışarı çıkarabilirsiniz. Dışarısı, çocuğunuz için kocaman bir dünyadır ve keşfedilecek bir sürü şey vardır. Bu nedenle çocuklar, dışarı çıktıktan sonra eve girmek istemeyebilirler. Ona dükkânları, parklardaki bankları, ağaçları ve hayvanları gösterebilirsiniz.

Bazı çocuklar üstlerinin değiştirilmesinden hoşlanmazlar. Evin içinde ya da dışında keşfedilmesi gereken onca şey varken kıyafetlerle uğraşmak istemeyebilirler. Çocuğunuza daha kolay kıyafet giydirebilmek için onu aynanın karşısına geçirebilirsiniz. Böylece çocuğunuz, aynada kendi yansımasıyla oyalanırken siz de onu rahatça giydirebilirsiniz

BEBEĞİNİZİN YAŞINA UYGUN OYUNLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0