BEBEĞİNİZİN ÇEVRESİNİ GEZEREK KEŞFETMESİNİ SAĞLAYIN

Bebekler 26 haftalık olduklarında yavaş yavaş emeklemeye başlarlar. Çocuğun etrafta hareket etmeye başlaması, onun nesnelere olan merakını artırabilir. Bebeğinizin çevresini keşfedebilmesi için ona güvenli alanlar sağlayabilirsiniz. Bebeğin çevresini gezerek keşfetmesi bebekler için doğru olandır.

BEBEĞİNİZİN ÇEVRESİNİ GEZEREK KEŞFETMESİNİ SAĞLAYIN

Bebeğin çevresini gezerek keşfetmesi nasıl sağlanır?

Bebekler ilk aylarında hareket edemedikleri için çevrelerin sadece görerek ve duyarak keşfetmeye çalışırlar. Sinir sistemlerinin yeteri kadar gelişmemiş olması ve hareketlerini kontrol edememeleri, bebeklerin çevrelerini gezerek keşfetmelerine engel olur. Çocuklar etraflarındaki insanları gözlemleyerek vücut hareketlerini nasıl işlediğini öğrenmeye çalışırlar. Sinir sistemleri de yeterli olgunluğa ulaştığında vücutlarını yavaş yavaş kontrol etmeyi öğrenirler. İlk önce kol, bacak ve bedenini hareket ettirmeye öğrenen bebek daha sonra yavaş yavaş emeklemeye başlar.

Bebeğiniz kendi isteği doğrultusunda hareket etmeye başladıkça çevresini olan merakı da artar. Çocuklar çevreleri hakkında bilgi sahibi olmak için gözlem ve keşif yapma ihtiyacı duyarlar. Emekleyerek etrafta hareket etmeye başlamaları onların farklı şeyleri keşfetmesini sağlayabilir. Bazı bebekler gözlemlemeyi tercih ederken bazıları ise etrafta dolaşmayı daha çok sevebilir. Eğer bebeğiniz etrafta dolaşarak gözlem yapmayı seviyorsa ona güvenli bir yer sağlayabilirsiniz. Bebeğinize zarar vermeyecek eşyaların bulunduğu bir odayı bebeğinizin keşif yapması için kullanabilirsiniz. Bebeğiniz odada vakit geçirirken bir yandan da onu gözlemlemeye çalışabilirsiniz. Çocuğunuz bu haftalarda nesneleri kutuların içine koyabilir ya da başka yerlere saklayabilir. Yine bu haftalarda nesnelerin mesafelerini ve diğer nesnelerle olan ilişkilerini çözmeye başlar. Bu nedenle çocuğunuz oyuncaklarını kutuların içinden çıkarabilir ya da tekrar yerine koyabilir.

Bebeğinizin çevresini ilginç hâle getirebilmek için kutulardan veya sandalyelerden tüneller oluşturabilirsiniz. Bebeğiniz hem buralara saklanabilir hem de emekleme becerisini geliştirebilir. Yaptığınız tünellerin etrafını çarşaflarla örterek onları çadıra dönüştürebilirsiniz. Bebeğiniz, oyuncaklarını yanına almak istiyorsa buna müsaade edebilirsiniz. Boş kutuları kullanarak bebeğinizin oyuncaklarını bunun içine koymasını sağlayabilirsiniz ya da bir kutuyu ters çevirerek bebeğinizin üstüne başka nesneler koymasına fırsat verebilirsiniz. Böylece bebeğiniz nesneler arasındaki ilişkileri, kendi deneyimleriyle öğrenebilir. Çocuğunuza sunacağınız özgür ve güvenli alanlar onun çevresi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmasını sağlar. Böylece bebeğiniz ileriki becerileri için sağlam temeller atmış olur.

BEBEĞİNİZİN DENGE KURMASINA YARDIMCI OLABİLECEK OYUNLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0