Bebeğin Büyümesi Bebeğiniz Yedinci Ayda Nasıl Değişiklikler Gösterecek

by Bebek Melekleri

Bebeğin büyümesi, Bebeğinizin kendini ve ebeveynlerini tanımaya başladığı minik dünyasında yeni maceralar var. Gelin birlikte inceleyelim.

Bebeğin büyümesi, Yedinci ayda bebeğiniz neler yapabilir?

Bu ayda bebekler yardıma ihtiyaç duymadan oturabilir, küçük bir atıştırmalığı kendi kendine yiyebilir, elinden bir şeyin alınma durumuna itiraz edebilir, uzakta olan bir nesneye uzanmaya çalışabilir, ihtiyaç duyduğunu hissettiğinde nesneleri bir elinden diğer eline alabilir, insan sesine karşı duyarlılık gösterebilir ve kendi kendine mama, baba, gaga gibi kelimeler mırıldanabilir, kendi ismini bilir ve söylendiğinde tepki verebilir, elinden tutulması hâlinde bir süre ayakta durabilir, yere düşüp kaybolan bir nesneyi arar gibi gözleriyle takip edebilir, otururken tutunarak kendini çekebilir ve ayağa kalkabilir hatta havada uçuşan herhangi bir şeyi yakalamaya çalışabilir. Taklit etme yetenekleri gelişir, alkışlamanızı, el sallamalarınızı taklit edebilir.

Bebekte yedinci ayda dikkat çeken başlıca olaylar nelerdir?

Anlamını bilmemekle birlikte ”anne” ve ”baba” demeye başlayabilir. Bu aydan itibaren bebeğinizle sürekli diyalog kurmaya çalışırsanız konuşmasını geliştirebilirsiniz.  Hareketli müzikler açıp onunla dans edebilirsiniz. Yedinci ay yavaş yavaş alışkanlık edinmeye başlanılan aydır.

Her gün ninniyle uyutuyorsanız, ninnisiz uyumamayı alışkanlık hâline getirebilir. Bu nedenle yaşam kalitesini düşürecek olumsuz aktiviteleri (televizyon, tablet, cep telefonu kullanımı gibi) yedinci ayda yapmamaya özen gösterilmeli. Bunun yanı sıra, bebeğiniz bu aydan itibaren yüz üstü yatarken yardım almadan sırt üstü dönebilir, tek başına oyuncaklarıyla oynayabilir, mutlu veya huzursuz olduğunda yüz ifadesiyle bunu belli edebilir, yetişkinlerle çocukları birbirinden ayırt edebilir ve çocuklara karşı daha ilgili davranabilir, aile fertleri dışındaki insanlara karşı yabancılık duyabilir ve yadırgayabilir, bu nedenle ebeveynleri yanından ayrıldığında ağlayarak ya da bağırarak tepki verebilir, yemeğini kendisi yemeye çalışabilir (çatal, kaşık tutmaya alışması için buna izin vermeniz faydalı olabilir), yemek yerken karnı doyduğunda bunu size anlatabilmek için ağzını kapatarak direnebilir, ayna karşısına geçtiğinde kendi görüntüsüne vurabilir ve bunu anlamaya çalışabilir.

Bebeğin büyümesi ve dişlerinin çıkmaya başladığı bu dönemde zaman zaman ateşlenebilir. İdeal vücut ısısı 36-38 derece civarındadır, artması durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Çok yaygın olmamakla birlikte bebeğiniz yedinci ayın ikinci haftasında emeklemeye başlayabilir. Bu gelişmelerden bir kaç tanesiyle ilgili kaygılarınız varsa sekizinci ayı beklemeden de doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeğinizde Heyecan Verici Değişimler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin