BEBEĞİN BÜYÜDÜĞÜNÜ GÖSTEREN BELİRTİLER

Bebeğiniz gün geçtikçe çeşitli gelişmeler gösterir. Bu gelişmeler fiziksel ya da zihinsel olabilir. Gelişim süreçlerinin arasında sıçrama olarak adlandırılan belirtiler çocuğunuzun gelişiminde yeni bir adım attığını gösterebilir. Bebeğin büyüdüğünü gösteren belirtiler aileleri mutlu edebilir.

BEBEĞİN BÜYÜDÜĞÜNÜ GÖSTEREN BELİRTİLER

Bebeğin Büyüdüğünü Gösteren Belirtiler Nedir?

Çocuklar, ilk yıllarından itibaren hızlı bir gelişim gösterirler. İçinde bulundukları ortama uyum sağlayabilmeleri için gelişimlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekir. Bu nedenle, çocuğunuzu gözlemlediğinizde onda yeni davranışlar ya da yeni kazanılmış beceriler görebilirsiniz. Çocuklar yeni bir gelişim gösterecekleri zaman “sıçrama” adı verilen davranışlar sergileyebilirler. Bu belirtiler gelişim sürecine göre değişiklik gösterebilir.

Çocuklar 37. haftaya geldiklerinde, annelerinin istediği zaman onları bırakıp gidebileceğinin farkına varırlar. Birçok gereksinimi için annesine ihtiyaç duyan bebek, keşfettiği bu yeni durumun ardından endişeye kapılabilir. Annesinin her an onu bırakacağını düşünen çocuk, ayrılık kaygısı yaşayarak huysuzlanmaya başlayabilir. Çocuğunuz bu haftadan itibaren sizden ayrılmaktan korkabilir ve size daha bağımlı bir hâle gelebilir. Birkaç hafta boyunca çocuğunuz sürekli sizin ilginizi isteyecektir. Bu süreçte sürekli kucağınızda ya da yanınızda olmak isteyebilir. Ona daha fazla odaklanmanız için o da bütün ilgisini size verecek ve evdekiler de dâhil sizin dışınızdaki insanlardan uzaklaşacaktır. Çocuğunuz, bu süreci atlattıktan sonra ayrılma korkusunun etkileri azalacaktır. Böylece yavaş yavaş sizden bağımsız hareket etmeyi öğrenecek ve sizin de ondan bağımsız şeyler yapmanızı anlayışla karşılayacaktır.

Bu haftalarda çocuğunuzun kâbuslar görmeye başlaması da başka bir gelişim göstergesidir. Çocuklar doğdukları ilk zamanlarda rüya görseler de gördükleri rüyaların gerçekliği pek güçlü olmayabilir. Çocukların zihinsel gelişimi ilerledikçe ve yeni deneyimler kazandıkça rüyaları da daha gerçekçi olur. Fakat rüyaları her zaman güzel olmayabilir. Çocuğunuzun kâbus görmesi, zihinsel gelişiminin ilerlediğini gösteren bir belirtidir. Fakat görülen bu kâbuslar çocuğunuzun uykuya dalmakta problem yaşamasına neden olabilir.

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNDE SIÇRAMA YAPACAĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0