Yemek Sırasında Boğulma Riski

by Bebek Melekleri

Çocukluk dönemine geçişle birlikte çocuğunuzun beslenme programına pek çok yeni besin eklenir. Yutma ve çiğneme alışkanlıklarının yeni yeni geliştiği ilk çocukluktan itibaren bebeğin boğazına yemek kaçması riskine karşı tedbirli olmak gerekir.

Boğulma riskine karşı ne yapmalıyız?

Çocuğunuz kendi kendine yemek yeme alışkanlığı kazanana kadar ona iyi bir rehber olmanız oldukça önemlidir. Büyümeye ve olgunlaşmaya başladıkça bu rehberlik güvenliği için iyi bir gözlemci olmanıza doğru değişim gösterir. Yemek yeme sırasında ortaya çıkabilecek olası tehlikelere karşı önceden tedbir almak gerekir. Yalnızca tedbir almak da yeterli değildir. Çocuğunuzu sürekli olarak gözler hâlde olursanız onun çözüm üretemeyeceği olası bir durumda müdahale şansınızı artar.

Çocukluk döneminde boğulma riski oldukça yüksektir. Bunun sebebi besinin türü ve miktarı olabileceği gibi bazen çocuğunuzun aceleci oluşu da olabilir. Yemek yemek çocuğunuz için oyun arasında sıkıcı bir zorunluluk olarak değerlendiriliyor olabilir. Böyle durumlarda çocuklar yemek yerken acele etme eğilimindedir. Bu acele boğulmalara yol açabilir.

Çocuğunuzun kendi tavrından kaynaklı boğulma riskini ortadan kaldırmak için yemek sırasında oturması gerektiğini öğretmelisiniz. Yemek yerken sizin veya başka bir yetişkinin gözetiminde yemek yiyor olmasına dikkat etmelisiniz. Yemek yemek konusundaki temel kuralları öğretmeniz daha güvenli bir yemek ortamının oluşmasına yardımcı olabilir. Bu kuralları yalnızca çocuğunuza söyleyip uygulamıyor oluşunuz etkili bir yöntem değildir. Eğer çocuğunuza yemek esnasında ağzı doluyken konuşmamasını öğütlemişseniz siz de bu kurala uymalısınız. Çocuklar onlara söylediklerinizden çok sergilediğiniz davranışları örnek alır.

Bebeğin boğazına yemek kaçması riski neden olur?

Yemeğin kendisi, yemek sırasında boğulma riskinin ortaya çıkmasında büyük bir paya sahiptir. Boğulma riski oluşturacak kadar büyük parçaların veya boğazı kurutarak yutmayı zorlaştıracak besinlerin çocuğa verilmesi boğulmasına sebep olabilir. Yaş grubu çocuğa verilecek besin konusunda oldukça belirleyicidir. Dört yaş altı çocuklara direkt olarak çiğnemeden yutarak soluk borusunu tıkama riskine karşılık sert kuru yemişler, üzüm, patlamış mısır, sert bisküviler verilmemelidir. Çocuğunuz büyüyene kadar yiyeceklerini küçük parçalar hâlinde dilimlemeye özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Çocuğunuzun yediği paketli besinlerin dışındaki ambalajın özenli biçimde çıkarıldığından emin olun. Çubuklu şekerler gibi yiyeceklerin ambalajı dikkatli biçimde çıkarılmazsa artıklar boğazına kaçarak boğulmaya sebep olabilir.

Olası bir boğulma hâlinde yapılacak ilk yardım konusunda bilgili olmak hayati önem taşır. Oksijensiz kalma süresi pek çok hasara yol açabileceği için aileler erken müdahale konusunda bilgili olmalıdır. Gerekli tüm önlemler alınsa da çocuklar tek başlarına yemek yememeli, muhakkak yanlarında bir yetişkin bulunmalıdır.

ÜÇÜNCÜ YILDAN SONRA SOSYAL BECERİLER, OYUNLAR VE DİL GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin