Bebeğin Bıngıldağı Ne Zaman Sertleşir?

by Bebek Melekleri

Bebeğin bıngıldağı bir süre sonra sertleşmelidir. Altıncı ayda gerçekleşecek doktor kontrolüne, bu dönemde sizi nelerin beklediğini öğrenerek gitmeniz faydalı olacaktır.

Bebeğin Bıngıldağı Ne Zaman Sertleşir?

Doktor kontrollerinde, her bebek için aynı uygulamaların gerçekleştirilmesi gerektiğinden bahsetmek yanlış olacaktır. Her uzmanın görüşünün farklı olması beklenen bir durumdur. Ayrıca her bebek, aynı dönemde mutlaka aynı oranda gelişim özelliği göstermeyeceğinden ve her bebeğin kişisel ihtiyaçlarının farklı olacağından dolayı doktor kontrollerinde standart bir yaklaşımdan bahsetmek yanlış olacaktır. Ancak altıncı ayda bulunan bebeklerin sağlık kontrolü sırasında gerçekleştirilmesi beklenen bazı genel durumlardan bahsedebiliriz.

Bu dönemde gerçekleşecek kontrollerde öncelikle bebeğinizin boyunun, baş çevresinin ve ağırlığının ölçülmesi, bebeğinizin doğumundan itibaren gösterdiği gelişimin tespit edilmesi ve değerlendirilmesi beklenir. Uzman doktor, sizle, bebeğinizle, diğer aile bireyleriyle ve bebeğin yaşadığı çevreyle ilgili sorular yöneltebilir. Ayrıca bebeğin nesnelere uzanma, yakalama, yuvarlanma, nesneleri araştırabilme, ayaklarına ağırlık verebilme gibi konularda bazı değerlendirmelerde bulunulabilir. Doktorunuz, bunu gerçekleştirirken bir dizi test uygulayabilir, sadece sizin anlattıklarınızla yetinebilir veya kontrol sırasında kendi gözlemleriyle bir değerlendirmede bulunabilir.

Bebeğinizin daha önce yaşadığı bir problem varsa bunları kontrol etmek için muayeneler gerçekleştirilebilir. Bu dönemde bebeğiniz diş çıkarmaya başlayabileceğinden altıncı aydan itibaren gerçekleştirilecek kontrollerde ağız kontrolü de yapılmaya başlanacaktır. Ayrıca bu dönemdeki kontrollerde, bebeğinizde kansızlık bulunup bulunmadığıyla ilgili birtakım testler gerçekleştirilebilir.  

Bu aylarda bebeğin başının tepesindeki bıngıldağın küçülmüş, başının arkasında bulunan bıngıldağın ise kapanmış olması ön görülür.

Kontrol sırasında bebeğinizin beslenmesi, uykusu, gelişimi gibi konularda sizi önünüzdeki dönemde nelerin beklediği hakkında bilgi almanız faydalı olacaktır. Anne sütüyle beslenen bebekler için D vitamini takviyesine ihtiyaç olup olmadığı konusunu, doktorunuza danışabilirsiniz.

Eğer bebeğinizde herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmediyse muhtemelen üçüncü dönem aşılar uygulanacaktır. Daha önceki aşı dönemlerinin adından bebeğinizde beklenmedik bir reaksiyon gözlemlediyseniz doktorunuzu bu durumdan haberdar etmek faydalı olacaktır.

Kontrol sırasında uzman doktor, aklınıza takılan veya merak ettiğiniz konulardan bahsetmediyse bunları sormaktan çekinmemelisiniz. Doktorunuzun yanından ayrılmadan önce üçüncü dönem aşıların ardından bebeğinizde görülebilecek reaksiyonlar, bebeğin ileriki dönemlerde beslenmesi gibi konularda bilgi alarak bunları unutmayacağınız şekilde not etmek doğru bir davranış olacaktır.

Bebeğin uykusu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler