Bebeğin Biberonu Reddetmemesi İçin Yapılabilecekler

Anne olarak, bazı durumlarda bebeğinizi emzirmek yerine onu biberonla beslemek isteyebilirsiniz. Ancak altı aylık olan bebeğinizi buna ikna etmek, önceki dönemlere nazaran çok da kolay olmayacaktır. Bebeğinizi biberona alıştırmak için yararlı olabilecek bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.

Bebeğin Biberonu Reddetmemesi İçin Yapılabilecekler

Bebeği biberona alıştırmak için ne yapmalıyız?

Bebeğinize biberon alışkanlığını kazandırmak için erken dönemler daha uygundur ancak bu dönemde de bebeğin biberonu reddetmemesi için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden biri, başlangıçta biberona bebeğin sevebileceği bir içecek koyarak biberonu ona sunmanızdır. Mesela alışkın oldukları anne sütüyle dolu olan biberonu bebekler büyük ihtimalle reddetmeyecektir. Çoğu bebeğe, anne sütü yerine hazır mama veya sulandırılmış doğal meyve suyu gibi gıdaları biberonla verirseniz bebek biberonu kabul etmekte zorluk yaratmayacaktır.

Biberon alışkanlığını kazandırmaya çalışırken, bebeğinizin aç veya tok olduğu durumları göz önünde bulundurmalısınız. Bebekler genellikle aç olduklarında biberonla gelen besin kaynağını reddetmeyecektir. Bazı bebekler ise karnını doyurmak için annesinin memesi dışındaki alternatifleri reddedebilir. Bebeğinizi açken biberonla beslemeye çalıştığınızda ısrarla reddediyor ve bu durum tekrar ediyorsa biberonu bebeğinize öğünler arasında, o tokken vermeyi de deneyebilirsiniz.

Bebeğin uykusu sırasında onu uyandırıp bebek uykuluyken biberonu vermeniz, biberonla beslenmeyi ısrarla reddeden bebekler için faydalı bir yöntem olabilir. Bu yöntemin uygulandığı birkaç hafta sonunda bebek uyanıkken de biberonu kabul etmesi kolaylaşabilir.

Bebek biberonu reddederse ne yapılmalıdır?

Bu eğitim süreci şüphesiz birtakım zorluklar içerecektir. Bebeğinize biberonu kabul ettirmek için mücadele ederken sakin kalmanız, bebeğinizin biberonla beslenmeye tepkisi ne olursa olsun rahat davranmanız önemli noktalardan biridir. Bu dönemde bebeğiniz her beslenmek istediğinde annesinin memesini isteyecektir. Bebeği başlangıçta anne yerine başka birinin biberonla beslemesi, annesinin memesinden uzak kalacağından işe yarar bir yöntem olabilir. Bebek annesinin kokusunu aldığında büyük ihtimalle biberon yerine annesinin memesini isteyecektir.

Biberonla bebeğinizi beslemeye başlamadan önce biberonu ona verip oynamasına ve incelemesine izin vermeniz bu süreçte kolaylık sağlayabilecek bir diğer yöntem olabilir.

Bebeğinizi biberona alıştırma sürecinde kararlı olmanız önemlidir. Ancak bu süreçte bebekle adeta bir savaş durumuna geçmemeye özen göstermelisiniz. Bebek biberonu reddettiğinde ısrar etmek yerine bir süre bekleyip tekrar denemelisiniz. Biberonu reddetmekte kararlı olan bebekleri biberon yerine bir kapla beslemeyi deneyebilirsiniz. Birçok bebek, biberona oranla bir kaptan bir şeyler içmeyi daha çok sever. Her şeye rağmen bebeğiniz bu durumu kabul etmekte direniyorsa bu süreci ertelemeniz faydalı olur. Zaten birçok bebek ilk yılın sonuna yaklaşıldığından bir kaptan beslenmeye alışacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0