Bebeğin Beslenmesinin Çeşitlendirilmesi

Ek gıdalara geçiş yapan bebeğinizin beslenme planında çeşitlilikler yapmadan önce bazı durumları göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Bebeğin Beslenmesinin Çeşitlendirilmesi

Ek gıdaya ne zaman geçmeliyim?

Bebeğiniz ek gıdalarla beslenmeye başladıktan sonra onun tüketeceği besinleri çok hızlı şekilde çeşitlendirmeniz doğru bir hareket olmayacaktır. Bebeğinize vereceğiniz yeni bir gıdayı tek başına veya bebeğinizin yedikten sonra herhangi bir sıkıntı yaşamadığına emin olduğunuz gıdalarla birlikte vermeniz, bebeğinizin bu yeni besin maddesine alerjisi olup olmadığı gibi konularda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Örneğin bebeğinizi yulaf gevreği gibi, onun için yeni olan bir besin maddesi ile tanıştırdığınızda aynı besini, tek başına veya daha önce bebeğinizin anormal bir reaksiyon göstermediğine emin olduğunuz bir besin maddesi ile birlikte ona üç veya dört gün boyunca vererek bebeğinizin yulaf gevreğine alerjisi olup olmadığı hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Yulaf gevreğini tüketen bebek, ishal, kusma, kızarıklık, göğüs hırıltısı, aşırı şişkinlik ve gaz, aniden başlayan göz sulanması ve burun akıntısı gibi alerjiye veya başka olumsuz durumlara işaret etme olasılığı bulunan reaksiyonlar göstermediyse bu besin maddesini bebeğinizin beslenme planına eklemenizde bir sakınca olmayacaktır. Fakat yeni gıdayla tanışan bebek bahsedilen reaksiyonlardan bir veya birkaçını gösterdiyse doktorunuzdan bilgi almanın faydalı olacağını unutmamalısınız. Bu yöntemi genel olarak, bebeğinizin yeni tanıştığı her besin maddesi için deneyebilirsiniz.

Bebeğime ek gıdayı nasıl verebilirim?

Ek gıdalara başlandıktan sonra bebeğinizin tanıştığı her yeni besin maddesinin türünü, bebeğinize verdiğiniz miktarı ve bebeğinizin bu besini tükettikten sonra gösterdiği reaksiyonları unutmamak için kaydetmeniz veya not almanız faydalı olacaktır. Mümkünse bu sürece tek bir gıda ile başlamanız fikir edinme konusunda avantaj sağlayacaktır. Evde hazırlayacağınız gıdaların yanı sıra bu amaçla üretilmiş, içerisinde tek bir besin maddesi bulunan hazır mamaları, bu ürün hakkında doktorunuzun görüşünü aldıktan sonra kullanabilirsiniz. İlerleyen süreçte, bebeğinizin reaksiyon göstermediği gıda maddelerinden oluşan karışımlarla hazırlayacağınız besinleri bebeğinizin beslenme planına ekleyebilirsiniz.

Bazı besin maddelerinin, diğerlerine oranla daha alerjen bir yapıda olduğunu unutmamalısınız. Bu tür besinleri ek gıdaya yeni geçiş yapan bebeğinize vermek için biraz daha beklemek avantajlı olacaktır. Örneğin buğday içeren gıdalar, arpa, pirinç ve yulaf içeren gıdalara oranla daha alerjen bir yapıda olabileceğinden bebeğe daha sonraki süreçte verilmesi uygun olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0