Bebek Beslenmesinde Yağ ve Kolesterol

by Bebek Melekleri

Bebeğin beslenmesi Bebekler, özellikle ilk yaşlarında günlük et ve yumurta tüketimi açısından ebeveynlerine oranla daha şanslıdırlar. Yetişkinlere uygulanabilecek sınırlamalar henüz gelişim aşamasındaki bebekler için uygulanmaz.

Bebeğin beslenmesi Çocuklarda yağ ve kolesterol zararlı mıdır?

Yağ ve kolesterol çocuklar için genellikle zararlı değildir. Hatta doktorların birçoğuna göre yağ, protein ve kolesterolün yeterli düzeyde alınması çocukların gelişimi için zorunlu bir hâldir. Yetişkinler tarafından tercih edilen, yağı tamamen ya da az oranda alınmış sütlerin, bebekler için herhangi bir yararı bulunmadığı gibi çoğu durumda zararlı olmaktadır. Bebek beslenmesinde, uzmanların önerisinin en az ilk altı ay veya ilk yıl anne sütü verilmesi olduğu unutulmamalıdır. Bebeklerin memeden kesilmelerinden sonraysa tam yağlı sütlerin tercih edilmesi gereklidir. Yine de bilimsel verilerin kesin yargılara varacak kadar yeterli olmaması sebebiyle bebek beslenmesinde ılımlı olmakta fayda vardır. Özellikle aile geçmişinizde kolesterol öyküsü varsa beslenme, dikkat etmeniz gereken en önemli bebek bakımı konusu olmalıdır.

Bebekler eğer ekmek, sebze veya et ürünlerini yağsız yemeye alıştıysa ileride de yağsız bir diyete sahip olması çok zor olmazken tersi durumlarda yağdan vazgeçmesi de çok zor olacaktır. Kızartılmış herhangi bir besin sadece çocuklar için değil yetişkinler için de iyi bir beslenme kaynağı değildir. Örneğin, patatesi kızartmak yerine fırında pişirmek çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Peynirlerin seçimi yetişkinler için damak zevkine göre yapılsa da çocuklarınız söz konusu olduğunda daha seçici ve daha hafif peynirleri tercih etmeniz yerinde olacaktır. İleriki süreçte daha düşük yağlı peynir, yoğurt, tuzsuz süt ürünleri kullanılabilir. Bu gibi önermeler çocuğunuzun özellikle ilk yıl yeteri kadar yağ ve protein aldığı varsayılarak yapılmaktadır. Diğer yandan çocuklarınıza aşırı yağ içeren ve şeker dolu olan dondurmaları yedirirken de iki defa düşünmeniz gerekir.

Çocuğun protein alınımında neye dikkat etmek gerekir?

Protein alımında hem sizin hem de çocuğunuzun dikkatli olması gereken bazı noktalar vardır. Seçtiğiniz etin, düşük yağ ve kolesterol düzeyinde olması daha sağlıklı bir durumdur. Haftada üç ya da dörtten fazla yağlı et tüketimi, yararlı olmaktan çok zararlı olmaya başlayacaktır. Et dışında menünüzde mutlaka olması gereken besin türlerden bir diğeriyse lifli gıdalardır. Bebeğiniz 18 aydan önce her gün yumurtanın sarısını tüketmeliyken bundan sonraki süreçte yetişkinlerde de olduğu gibi haftada 3 kereden fazla yumurta sarısını tüketmemelidir.

Bebeğin beslenmesi. Bebek ve çocuk beslenmesinde yapılmaması gereken en önemli davranış fast-food restoranlarına gitmektir. Birçok fast-food ürünü fazla yağlı olmasının yanında fazla tuzlu ve kolesterollüdür. Bu nedenle ailenizle birlikte fast-food satan mekânlara çok nadir gitmeli ya da (sağlığınız için en iyisi olan) hiç gitmemelisiniz. Diğer yandan evde hazırlanan köfte ya da burgerler bebekleriniz için fast-food kadar zararlı olmadığı gibi proteinin sağlıklı alınmasına da yardımcı olacaktır. Çocuğunuz 2 yaşını geçtikten sonra, ailenizin yemek alışkanlıklarına tamamen ayak uyduracak erişkinliğe gelmektedir. Diğer yandan aileniz için kullanmanız gereken yağların en iyi, iyi ve kötü olarak sıralanması ise şöyledir. En iyi yağların başında avokado, zeytinyağı, kolza tohumu yağı, ayçiçek yağı, mısır ve soya yağları gelmektedir. İyi yağlarsa margarin, yerfıstığı yağı, çiğit yağı iken fazla kullanmamanız gereken kötü yağlar hurma yağı, hindistancevizi yağı, kakao yağı, tavuk yağı gibi yağlardır.

Bebeğin Mamayla Beslenmesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin