Bebeğin Bağırsak Hareketlerinde Oluşabilecek Değişiklikler

Bebeğin katı gıdayla beslenmeye başladığı bu dönemde, beslenme alışkanlığının değişimine bağlı olarak bağırsak hareketlerinde bazı değişimler gözlemleyebilirsiniz.

Bebeğin Bağırsak Hareketlerinde Oluşabilecek Değişiklikler

Bağırsak hareketlerinde değişiklikler nelerdir?

Altıncı ayda bulunan bebeklerin çoğu katı gıdalarla beslenmeye yeni başlamış olurlar. Bu durum, bebeğinizin boşaltım sisteminde de bazı değişiklikler olacağının göstergesidir. Anne sütüyle beslenen bebeğin dışkısı daha yumuşak, hardalımsı bir görünüme sahipken katı gıdalara geçildikten sonra dışkının daha sert, kokulu ve koyu renkli olarak görülmesi beklenen bir durumdur.

Bebeğinizin dışkısı, onun tamamen anne sütünden kesildiği dönem başlayana kadar biraz daha yumuşak bir hâlde olacaktır. Bebeğin beslenme alışkanlığı, büyüdükçe yetişkinlerin beslenmesine benzer bir duruma gelecektir dolayısıyla dışkısı da yetişkinlerinkine benzer bir hâl almaya başlayacaktır.

Unutulmamalıdır ki bebeğinize yedirdiğiniz her besin dışkı olarak bebeğin vücudundan dışarı çıkacaktır. Genellikle beşinci veya altıncı aylarda bebeğe katı gıda verilmeye başlandığından bu döneme kadar sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkısında çok fazla bir farklılık gözlenmemesi normaldir. Bebek 5- 6 aylık olduğunda başlanan katı gıda takviyeleriyle birlikte bebeğin dışkısı da koku, renk, içerik, yumuşaklık ve sertlik gibi özellikler bakımından dolayısıyla değişiklik gösterecektir. Çoğu zaman bebeklerin dışkısı, son öğünde yediği besinlerin özelliklerini taşır.  Bebeğinizin tam olarak çiğneyemediği gıdalar ve bebeğin sindirim sistemini zorlayabilecek olan besinler bütün hâlinde veya bütüne yakın bir şekilde dışkı olarak görülebilir.

Bebeğin dışkısı bu aylarda nasıl olur?

Bebeğinizin dışkısı normalden daha yumuşak şekilde görülmüyorsa, dışkıda mukus yer almıyorsa bebeğin beslenme yönteminde bir sıkıntı olmadığı söylenebilir. Normal olarak seyreden böyle durumlarda bebeğinizin beslenme şeklini fazla değiştirmeden, bebeği yeni gıdalarla tanıştıracak şekilde bebeğin beslenme sürecine devam edebilirsiniz. Fakat bebeğin dışkısında mukus bulunan durumlar ve dışkının normalden daha fazla yumuşak olduğu durumlar bazı sıkıntıların belirtisi olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda panik hâlinde hareket etmeden bu duruma sebep olabilecek gıdayı tespit etmeye çalışabilirsiniz. Tespit ettiğiniz gıdanın birkaç hafta süreyle bebeğe verilmemesi doğru olabilir. Bunun yanında mutlaka çocuk doktorunuzu konuyla ilgili bilgilendirerek ondan alacağınız tavsiyeler doğrultusunda bebeğin beslenme düzenine devam etmeniz faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0