Bebeğimin Bana Benzemesi İçin Ne Yapmalıyım

Çocuklar anne-babanın ve kimi zaman aynı kanı taşıyan ailenin diğer üyelerinin davranışlarını devralırlar. Anne ve babaya karşı benzer davranışlar oluşturmayan çocuk ile ailesi arasında bir farklılık hissi oluşabilir. Çocuk ile araya bir uzaklık hissi oluşmaması için anne babanın tutumu ve çocuklarını bütünüyle kabul etmeleri önemlidir. Bebeğimin bana benzemesi için ne yapmalıyım sorusunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Bebeğimin Bana Benzemesi İçin Ne Yapmalıyım

Çocuk ile aralarında uzaklık hissi oluşmamasını nasıl sağlarız?

Çocukların sergiledikleri bazı davranışlar anne-babaları bazen şaşırtabilir. Çünkü anne veya babanın bir duruma verdikleri tepkilerle çocuğun ileride aynı duruma verdiği tepki farklılıklar gösterebilir. Örneğin, çocuğun babası birinin onu kızdırması karşılığında bu duruma tepki göstererek müdahale ederken ileride çocuk aynı durum içerisinde ağlayabilir ya da çocuğun annesi gençlik yıllarında annesinin tepkileri karşısında sessiz kalmayı doğru bulurken çocuk annesiyle tartışmayı doğru bulabilir. Bu farklılıklar anne ve baba tarafından, çocuğa karşı bir tepkiye yol açabilir. Anne-baba ve çocuk arasında uzaklaşmalara sebep olabilecek bu durumlara karşı anne-baba tarafının hoşgörü göstermesi beklenmektedir.

Bebeğimin Bana Benzemesi İçin Ne Yapmalıyım?

Anne veya babanın böyle bir durumla karşı karşıya kalması durumunda yapılacak en doğru şeylerden biri çocukla benzer tarafları bulmaya çalışmaktır. Çünkü çocukla aradaki farklılıklar yerine benzerlikler üzerinde durmak hem çocukla yakınlık kurmak hem de daha iyi bir iletişim için önemli bir adım olabilir. Bu durumda anne veya baba bir keşfetme sürecine girebilirler. Çocuğun zevkleri, istekleri anlaşıldığı ve incelendiği vakit benzerlik bulma çabası çok daha kolay bir şekil alabilir. Bu noktada anne-baba farklılıklarına rağmen çocuklarını her yönüyle kabullenmeleri ve ayak uydurmaları tavsiye edilmektedir. Olumlu veya olumsuz bütün yönleriyle çocuğu kabullenme çok daha sıkı bir bağın kurulmasını sağlayabilir.

Çocukların her zaman aynı kalmadığı ve yaşları ilerledikçe davranışlarının da değiştiği kabul edilen bir gerçektir. Zaman ilerledikçe çocukların anne ve babalarına daha çok benzemeleri ve davranışlarını değiştirmeleri gözlemlenebilir. Bu noktada çocuğun gelişim sürecinde onu değişime çok fazla zorlamamak (olumsuz görünen bir davranış pek tabii değiştirmeye yönlendirilebilir) tavsiye edilmektedir. Çocuğun kişilik gelişimi kendi doğrultusunda ve tabii anne ile babanın rehberliğinde ilerleyecektir.

KARDEŞLER ARASINDAKİ İLİŞKİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
2
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0