Küçük Çocukları Beşikten Yatağa Geçirme Süreci

by Bebek Melekleri

Çocuğunuz için yetişkinler gibi yatakta yatmak heyecanlı olabilir. Fakat hep alışık olduğu düzenden kopmak da istemeyebilir. Çocuğunuzun beşikten yatağa geçiş sürecini kolaylaştıracak birkaç yöntem işinize yarayabilir. Bebeği yatağa alıştırmak için ne yapabiliriz?

Çocuğunuzu yatağa alıştırırken neye dikkat etmelisiniz? Bebeği yatağa alıştırmak

Çocuklar, yeni şeyleri denemeyi sevseler de alışkanlıklarını bırakmak onlar için zor olabilir. Beşikten yatağa geçen bir çocuk için bu durum ilk başta heyecan verici olabilir. Ama uzun zamandır süren alışkanlığını terk etmekte yine de zorlanabilir.

Çocuğunuzu bir anda yatakta yatırmayın. Bunu önceden planlayın ve yaptığınız planı çocuğunuzla paylaşın. Çocuğunuz fikre alışmadan yatağa geçirmeyin. Eğer yeni bir yatak alacaksanız, alışveriş sırasında çocuğunuzu götürmek onu bu fikirden soğutabilir. Yatağı seçerken yere daha yakın, altı sert ve koruyucu parmaklık takılabilen modelleri seçmeye özen gösterin. Bunlara uygun birkaç model seçtikten sonra son seçimi çocuğunuza bırakabilirsiniz. Yatağa örtülecek nevresim ve birlikte uyuyacağı yeni arkadaşlarını seçmesi için çocuğunuzun fikirlerini de alın. Yatağın çabuk yıpranmaması için muşamba ya da su geçirmeyen örtüler de alabilirsiniz.

Yatak geldikten sonra, yatağı çocuğunuzla birlikte hazırlayın. Örtülerini sererken, oyuncaklarını yerleştirirken ona yardımcı olabilirsiniz. Eğer şanslıysanız, yeni yatak çocuğunuzu heyecanlandırır ve eski yatağına bakmaz. Bu durumda eski yatağını kaldırabilirsiniz.

Yatak kurulduktan sonra çocuğunuzun içinde zaman geçirmesine fırsat verin. Üstünde oyuncaklarıyla oynayabilir, kıvrılıp yatabilir. Bazı çocuklar gündüz uykularında yeni yatakta uyuyup akşam eski yataklarını tercih ederler. Bir süre böyle olmasına müsaade edebilirsiniz. Zamanı geldiğinde çocuğunuza, “O kadar büyüdün ki artık eski yatağında uyumana gerek yok.” gibi telkinlerle çocuğunuzun gece de yeni yatağında uyumasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte eski yatağına veda edebilirsiniz.

Yeni yatağın koruyucuları etrafını tamamen sarmıyorsa yere yumuşak halı ve örtüler serip eski yastık, kıyafetler koyabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun gece uyurken düşerse bunlar onun alabileceği hasarı azaltacaktır. Çocuğunuz yeni yatağına geçtiğinde uyku saatini ertelemek için birkaç bahane sunabilir. Bu isteklerine sakin bir şekilde açıklayıcı bir dille tepki gösterin. Yatacağı zaman ona güvende hissettirin.

Çocuğunuzu yatağa geçirmeden önce o sırada düzeninde başka değişiklikler yapılmadığından emin olun. Sütten kesilme sürecindeyse ya da okula başlayacaksa yatağa geçiş işini başka zamana ertelemeniz daha faydalı olacaktır.

Küçük Çocuklarda Mızıldan,ma Sorunu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin