İkinci Bebeği Beklerken Çocuğunuzu Yatağa Alıştırabilirsiniz

by Bebek Melekleri

Bebeğiniz hâlâ beşikte yatıyorsa ve ikinci bir çocuk bekliyorsanız onu yatağa geçirebilirsiniz fakat bir yaşındaki bir çocuk için bu süreç biraz zor olabilir. Dikkat edeceğiniz ufak detaylarla bu süreci hızlandırabilirsiniz. Bebeği yatağa alıştırmak sandığınızdan daha zor olabilir.

İkinci bebeği beklerken bebeği yatağa alıştırmak

Bebeklerin düzeninde yapılan değişikliklere alışması bazen zaman alabilir. Çocuğunuzun yatağa geçip geçmemesi daha çok boyuna ve kilosuna bağlı bir durumdur. Çocuğunuzun boyu 90 santimetreden uzunsa onu yatağa alıştırmak faydalı olacaktır çünkü siz fark etmeden korkuluklardan tırmanıp yatağından çıkabilir ya da bunu yaparken düşüp kendisini yaralayabilir.

Çocuğunuzun henüz yatağa geçmeye hazır olmadığınızı düşünüyorsanız ona sonradan yatağa dönüşebilen bir karyola alabilirsiniz. Böylece hem alışkın olduğu yatağı tamamen kaybetmemiş olur hem de yeni bebeğiniz geldiğinde yerinden edilmiş gibi hissetmez.

Çocuğunuzun yatağını seçerken alçak olmasına özen gösterin. Uyku sırasında dönerken yere düşme ihtimaline karşı yere yumuşak halılar ve minderler koyabilirsiniz. Çocuğunuzun uykuda yürüme gibi bir ihtimali varsa bebeğinizin odasını kapalı tutmaya özen gösterin. Eğer imkânınız varsa yatağın etrafını çitlerle çevirebilirsiniz. Çocuğunuz gece uyanıp size seslendiğinde duyabilmeniz için bebek telsizleri alabilirsiniz. Çocuğunuza bunların kullanımını öğretmeyi başarırsanız ağlamasına gerek kalmadan size seslenebilir. Çocuğunuzu yatağa yatırmaya başlamadan önce ona ön uyarılar yapabilirsiniz. ‘Yarın geceden itibaren yeni yatağına geçiyoruz.’ gibi cümleler çocuğunuzun kendisini bu duruma hazırlayabilmesini sağlar.

Çocuğunuza yeni bir yatak alacaksanız yatak alışverişini birlikte yapabilirsiniz. Eğer eski bir yatak kullanacaksanız bebeğinizin kendi nevresimlerini seçmesine izin verin. Böylece çocuğunuz yeni yatağını daha kolay benimseyebilir ve kendisine ait bu yeni alan için hevesli olabilir. Bebeğinize uyurken ona eşlik edebilmesi için yeni oyuncaklar alabilirsiniz. Odasını onun istediği gibi süslemek de çocuğunuzun bu yeni sürece alışmasını kolaylaştırabilir.

Yeni çocuğunuz için kuracağınız karyolayı, kullanmaya başlamadan birkaç gün önce kurmaya çalışın. Karyolayı erken kurmanız çocuğunuzun tekrar orada yatmak istemesine sebep olabilir. Bu durumda aynı süreçleri tekrardan yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Bebeğinizin yaşı buna uygunsa yeni bebek gelmeden aylar önce yatağa geçişe alıştırın. Böylece çocuğunuz daha az yerinden edilmiş hissedecektir.

BEBEĞİNİZİN İŞARET DİLİ KULLANMASI SİZİ ENDİŞELENDİRMESİN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin