Bebeği Katı Gıda İle Beslemeye Başlamak

Bebekler doğduktan sonra bir süre ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini anne sütünden sağlayabilir. Ancak bebek büyüdükçe başka gıdalarla da beslenme becerisi kazanacak ve buna hazır olacaktır.

Bebeği Katı Gıda İle Beslemeye Başlamak

Bebeğimin katı gıdaya geçiş için hazır olduğunu nasıl anlarım?

Katı gıdaya ne zaman başlanacağına dair üzerinde uzlaşma sağlanmış bir dönem bulunmamaktadır. Bebeğiniz destek almadan oturmaya, başını tutabilmeye başladığında genellikle katı gıda ile beslenmek için hazır olacaktır. Bunun hangi dönemde olacağı ise her çocukta farklılık göstereceğinden katı gıdayla bebeğinizi beslemeye başlamak için en uygun zamanı ebeveyn olarak sizler belirleyebilirsiniz. Ancak bazı uzmanlar katı gıdaya başlamak için en uygun dönemin bebeklerin 4-6 ay arasında bulunduğu dönem olduğunu söyler. Katı gıdaya başlamadan önce bir uzmana danışarak bebeğiniz için en uygun dönemi ve en uygun beslenme şeklini belirleyebilirsiniz.

Katı gıdaya başlanılan ilk dönemde, bebeğe önce az miktarda anne sütü veya mama verip sonrasında yarım kaşık katı gıda vererek ve bunu bebek doyana kadar tekrar ederek başlangıç yapabilirsiniz. Kaşık veya bebeğinizi beslerken kullanacağınız başka malzemeleri bebeğinize uygun seçmeye ve gıdayı az miktarlarda vermeye özen göstermelisiniz. Katı gıdayla yeni tanışan bebek, dilini henüz arkaya atmaya alışmadığından yediği yemeyi ağzından dışarı çıkarabilir. Bu dönemde bebeğin yediklerini çıkarması, bebeğin yeni tanıştığı gıdadan hoşlanmadığını, onu yemek istemediğini göstermez.

Katı gıdaya geçtiğinde bebeği nasıl beslemeliyiz?

Katı gıdaya başladığı dönemde bebeğinizin tat almaya duyusu da yavaş yavaş gelişmiş olacaktır. Bebekler genellikle tatsız, yavan gıdaları tercih edecektir. Bebeğinizi ek gıdayla beslemeye tatsız gıdalardan başlayıp sonrasında farklı gıdalara geçilmesi, bebeğin yiyeceklerin tatlarını ayırt etmesini sağlayacaktır.

Katı gıdaya başlarken bebeğinize verebileceğiniz bazı besinlerden söz edebiliriz. Başlangıçta bebeğinize verebileceğiniz bebek gevreklerini, içeriğinde tek bir tahıl bulunan demir takviyeli ürünlerden seçebilirsiniz. Bu gıdaları 4-5 çorba kaşığı anne sütüne veya mamaya karıştırarak, günde 1-2 kere küçük bir kaşıkla bebeğinize verebilirsiniz.

9 aylık olan bebeklerin ince doğranmış meyve, bisküvi, kıyma gibi gıdaları tüketmesi çoğunlukla bir sorun oluşturmayacaktır. 1 yaşına yaklaşan bebekler ise yetişkinlerin tükettiği hemen hemen her şeyi iyi ezilmiş bir şekilde tüketebilirler. Bu sırada ara sıra bebeğe anne sütü veya mama vermeye devam edebilirsiniz. Meyve suları ise 6 aydan önce verilmemeye özen gösterilmelidir. 6. aydan sonra doğal meyve sularını bebeğinize zaman zaman verebilirsiniz.

Katı gıdaya başlangıçta uygun bir beslenme programı için doktorunuzdan tavsiye alıp en doğru programı oluşturabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0