Bebeği Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek büyüdükçe, beslenme düzeninde de değişiklikler olacaktır. Bebekler, ilk bir, iki ayın ardından öğün sayısını azalarak kalan öğünlerde daha çok besin tüketmek isteyeceklerdir. Bunu doğru şekilde uygulamak için göz önünde bulundurabileceğiniz bazı ipuçlarından bahsedilebilir.

Bebeği Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeği beslerken neye dikkat edilmelidir?

Bebeğiniz büyüdükçe ona uygun bir beslenme düzeni oturtmak için bebeğin gösterdiği bazı ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Bebekler genellikle, beslenmek istedikleri zaman dili ve ağzı ile emme hareketi yapar, bazı sesler çıkarır veya yumruğunu emer. Çoğu bebek acıktığı zaman ağlayacaktır. Aç olması nedeniyle ağlamasının diğer ağlamalardan farkını bebeğinizi gözlemledikçe anlayabilirsiniz. Bebeğinizin acıktığını anladığınız zaman çok beklemeden onu beslemeniz önemlidir. Böylelikle bebek açlık hissinin ne olduğunu, duyduğu rahatsızlığın açlıktan dolayı meydana geldiğini anlayacaktır. Bebek aç olduğunda, ağlamaya başladığı zaman onu beslemek için beklerseniz, onu besleyene kadar geçecek zaman bebeğinizin huysuzluğu artabilir ve onu beslemek zor bir hâl alabilir.

Bebeğin beslenme düzenini nasıl ayarlarız?

Beslenmenin ne kadar süreceğine bebeğinizin karar vermesine müsaade etmelisiniz. Bebeği beslerken acele ettirmemeye veya beslenmek istemediği zaman onu ısrarla beslemeye devam etmemeye dikkat etmelisiniz. Bebekler genellikle, beslenirken bir süre ara verip sonrasında beslenmeye devam etmek isteyecektir.

Yeni doğan bebeklerin bazıları beslenirken hızlı olmayı tercih eder. Sık aralıklarla az miktarlarda beslenmeyi tercih eden bebeklerin sayısı da az değildir. Bazı bebekler ise beslenirken uykuya dalıp uyandıktan sonra beslenmeye devam etmeyi tercih edebilirler.

Bebekler doydukları zaman bunu çeşitli hareketleriyle size anlatabilir. Genellikle doyan bebekler, emmeyi bırakıp başını besin kaynağından diğer tarafa çevirir veya ağzını kapatarak doyduğunu belli eder. Bu durumda bebeği beslemekte ısrar ederseniz vücudunu arkaya atacak veya dili aracılığıyla meme ucunu ağzından çıkaracaktır. Bebeğiniz, gaz veya kaka yapma ihtiyacı olduğu zamanlarda aç olsa bile beslenmek istemediğini gösteren davranışlarda bulunabilir. Böyle durumlarda eğer bebek açsa, gazını çıkardıktan veya kakasını yaptıktan sonra beslenmeye devam edecektir.

Bebekler uzun süreler boyunca her gün aynı miktarlarda beslenmek istemeyeceklerdir. Büyüme atağı içinde olduğu dönemlerde bebeklerin beslendiği miktarlar değişiklik gösterebilir. Bu dönemlerde genellikle bebekler her gün beslendiğinden daha fazla mama yemek isteyebilir. Beslenme düzeni de belirli bir plan doğrultusunda ilerlemeyebilir. Gün içindeki bir öğünde fazlaca beslenip diğer öğün vaktinde uyumayı tercih edebilirler.

Özellikle yeni doğmuş bebekleri beslerken anne sütü veya onlar için uygun mamalar dışında bir besin vermemeye dikkat etmelisiniz. 4 aylık olana kadar su veya başka sıvılara olan ihtiyacını anne sütünden veya uygun mamalardan karşılayabilirler.

Beslenme zamanları, sadece bebeğin açlığını gidermek için değil ebeveynler ve bebek arasındaki bağın güçlenmesi için de yararlıdır. Bebeğinizi beslerken ona sevgiyle yaklaşıp hafif bir sesle konuşmanız veya sarılmanız bebeğin güven duygusunu ve rahatlık hissini artıracaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0