Bebeği Bakıcıya Bırakmak

by Bebek Melekleri

Bebeği bakıcıya bırakmak bazen zor gelebilir. Bebeğini yabancı birine emanet etmek genellikle annelerde endişe uyandırır. Endişelerinizi en aza indirecek doğru bakıcıyı bulmak için detaylı bir arama sürecinden geçmeniz olasıdır. Çünkü bebeğinizi bir yabancıya emanet etmek bir tanıdığa emanet etmek kadar kolay değildir.

Bebeği bakıcıya bırakamamak neden olur?

Bebeğinizi işe giderken veya dışarı çıkarken birine emanet etmeniz gerekebilir. Bu durum endişeli bir anne için her zaman kolay değildir. Ancak bebeğinizi emanet edebileceğiniz doğru bakıcıyı bulmanız içinizi bir nebze rahatlatabilir. Endişelerinizi en az indirmek için bakıcınız konusunda titiz davranmanız gerekir.

Bakıcının güvenilir olup olmaması tercihinizi etkileyecek temel konu olmalıdır. Sorumluluk bilinci yerinde, ilgili ve dikkatli biri olması da önemlidir. Bakıcınız yalnızca bebeğin temel ihtiyaçlarını karşılayacak biri olmamalıdır. Çalışan bir anneyseniz bebeğiniz gün içinde zamanının büyük çoğunluğunu bakıcıyla geçirecektir. Bu süreçte sadece temel ihtiyaçlarının karşılanması bebeğinizin gelişimi için yetersizdir. Bakıcınızın, bebeğinizin gelişimine katkıda bulunacak aktivitelere de önem vermesi de gerekir.

Bebeğinize bakacak olan kişinin bebek bakımı konusunda sizinle aynı yaklaşımda olması tutarlılık açısından önemlidir. Günün belli bir kısmında farklı bir yaklaşım gören bebeğiniz, sizin yaklaşımınızı unutabilir. Bakıcının bebeği sevmesi ve ilgi göstermesi her annenin isteğidir. Ancak hiçbir anne kendi yerini almaya çalışan bir bakıcıdan hoşlanmaz.

Bakıcınızın bebeğinize kendi evinizde bakması uzmanlar tarafından en iyi seçenek olarak kabul edilir. Bu durumun avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bebeğinizin alışkanlıklarından kopmaması en temel avantaj sayılabilir. Mekân değişimi olmadığı için bebeğinizde yeni ortamı yadırgamaktan kaynaklı bir huysuzluk durumu da ortaya çıkmaz. Evinizin hijyen durumu sizin kontrolünüzde olduğu için bu durumda bebeğinizi mikroplara karşı korumuş olursunuz.

Bakıcınızın bebeğinize sizin evinizde bakması mahremiyet açısından değerlendirildiğinde bir dezavantaj olarak görülebilir. Bebeğinizi kendi evinizde bir bakıcıya baktırmak masraflı bir yoldur.

Bebeğinizin bakımı için evinize bir bakıcı alma ihtimaliniz yoksa bunun yerine çocuk yuvalarını da tercih edebilirsiniz. Bu daha ekonomik bir yöntem olsa da ideal kabul edilmez. Bebeğinizi kime emanet ederseniz edin önemli olan iyice araştırmaktır. Güvenebileceğiniz sorumluluk sahibi birini bulmak sizin ve bebeğiniz için en iyisidir.

Bakıcıya alışmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler