Bebeği Anne Sütüyle Beslemenin Getirebileceği Avantajlar

Çoğu uzmana göre bebeklerin bir süre anne sütüyle beslenmesi hem anne hem de bebek için çok sayıda yarar sağlayacaktır.

Bebeği Anne Sütüyle Beslemenin Getirebileceği Avantajlar

Anne sütünde yeterince vitamin bulunur mu?

Anne sütünün içerisindeki vitamin ve mineraller bebeklerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak miktardadır. Birçok araştırmaya göre bebekler için belirli bir döneme kadar en ideal besin kaynağı anne sütüdür. Bunun dışında, bebeğin anne sütüyle beslenmesinin hem annenin hem bebeğin sağlığı hem de başka birçok açıdan faydası olduğu söylenebilir.

Anne sütüyle beslenmenin bebekler için en büyük faydası, onların ihtiyaç duyduğu besinleri eksiksiz olarak bulundurması denilebilir. Bebeğin fiziksel veya zihinsel gelişimi için ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin, protein gibi maddeleri tam olarak bulundurması ve bebek büyüdükçe anne sütünün içinde bulunan maddelerin de bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda değişkenlik göstermesi anne sütünü bebekler için kusursuz bir besin kaynağı yapmaktadır. Ayrıca anne sütünün bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesinde büyük rol oynaması ve bebeği bazı hastalıklara karşı koruması, özellikle yeni doğan bebeklerin anne sütünü mamalar veya inek sütüne oranla daha kolay sindirebilmesi, anne sütünün bebek için diğer avantajlarındandır. Bunların yanı sıra bazı araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerin obeziteye yatkınlık oranının daha az olduğunu göstermiştir.

Anne sütünün faydaları nelerdir?

Sadece bebek için değil, anne için de bebeği anne sütüyle beslemenin birçok faydası bulunmaktadır. Bazı araştırmalara göre bebeklerini anne sütüyle besleyen annelerin yumurtalık ve rahim kanserine, menopoz dönemine girmeden önce meme kanserine yakalanma riski daha azdır. Doğumun ardından annenin daha hızlı enerjisini toplaması ve vücudunun eski gücüne kavuşması, bebeği anne sütüyle beslemenin anneler açısından faydaları arasında gösterilebilir.

Anne ve bebek sağlığı dışında, bebeklerin anne sütüyle beslenmesinin başka yararlarından da söz etmek mümkün olacaktır. Çoğu anne, bebeği emzirmenin, onu biberonla beslemeye oranla daha kolay olduğu konusunda hemfikirdir. Emzirmek, bebeğiniz nerede, ne zaman acıkırsa acıksın, zahmetli bir ön hazırlık sürecine girmeden besleyebilmek için büyük bir kolaylık olacaktır. Aynı zamanda emzirmek, en azından belirli bir süre mama, biberon gibi şeylere ihtiyaç duyulmayacağından ekonomik bir yöntem olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0