Annenin Bebeğe Olan İlgisini Kıskanma

by Bebek Melekleri

Bebeğe olan ilgiyi kıskanma Doğum sonrası çoğu anneler, özellikle ilk birkaç ay tüm ilgi ve alakalarını bebeklerine yöneltirler. Bu durum aslında anne ve bebek için oldukça olağandır. Dünyaya yeni gelmiş bebeğin her ânı oldukça kıymetlidir ve oldukça yoğun bir bakım gerektirmektedir.

Bebeğe Olan İlgiyi Kıskanma Anne bebek ilişkisi neden kıskanılır?

Bu dönemde anneye yardımcı olan ikinci bir yetişkin yoksa, bazı babalar bu yoğun bağlılık ilişkisi ve bakım gerektiren paylaşımı kıskanabilirler. Baba bu durumda eşinin ilgisini kaybettiğini düşünebilir hatta yeni doğmuş bebeğini kendine rakip olarak bile görebilir. Bu durum, anne ve bebeklerin ilgiye ihtiyacı olduğu kadar babaların da ilgiye ihtiyacı olduğunu ortaya koymaktadır. Doğum sonrası, özellikle ilk iki ay annenin bebeğe karşı yoğun ilgisi, babanın ihmal edilmişlik duygusuna kapılmasına ve bebek doğmadan önceki dönemdeki ilişkilerini özlemesine neden olabilmektedir. Eşinin kendisine yeterince ilgi göstermediğini ve birlikte zaman geçirmediklerini düşünen baba, kırgınlık ve hatta kızgınlık duygularına kapılabilir.

Babanın yenidoğan bebekten anneyi kıskanması, altından kolaylıkla kalkılabilecek bir süreçtir. Bu süreçte anne ve babaya karşılıklı görevler düşmektedir. Baba, anneden yeterince ilgi görmediğini düşündüğünde bunu açık bir dille anneye belirtmelidir. Anne ile iletişimini kesmek yerine karşılıklı bu problemi konuşmalıdır. Konuşma sırasında oldukça sakin ve anlayışlı davranılması sorunun çözülmesinde oldukça faydalı olacaktır.

Annenin, bebeğiyle olan yoğun iletişim sürecine babayı da dâhil etmesi, babanın ihmal edildiği ya da önemsenmediği duygusuna kapılmasına yol açan faktörleri ortadan kaldırabilir. Annenin, bebeğin ihtiyaçlarını giderirken babadan yardım istemesi; anne bebek ilişkisine babanın da dâhil olmasını sağlayacak, duygu değişimi yaşayan babanın hislerini normalleştirecektir.

Bebeğin emzirilmesi esnasında babanın da yanlarında bulunması, anne-bebek arasındaki bağın baba tarafından daha olağan karşılanmasına ve annelik duygusu hakkında fikir sahibi olabilmesine yardımcı olacaktır.

Anneler, bebek bakımı ya da ev işleri konusunda yardım istemekten çekinmemelidir. Kendisinden yardım istenen baba, ailesinin kendisine ihtiyacı olduğunu hissedecek ve yardım etmekten keyif alacaktır. Bebeğin bakımı konusunda görev dağılımı yapılması, bebeğin babayla da ilişki kurmasına fırsat vereceğinden ihmal edilmemesi gereken önemli bir detaydır.

Yaş Aralıklarına Uygun Davranışlar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin