Battaniyemi Bırakmam

Çocuklar, büyüme sürecinde anne sıcaklığını çağrıştıran bir nesne ile sıkı bağ kurabilirler. Bu yumuşak bir oyuncak, bir battaniye ya da bir bez parçası bile olabilir. “Geçiş nesnesi” olarak adlandırılan bu nesne, onlara kendilerini güvende hissettirir. Ebeveynlerin, söz konusu nesneyi saklama ya da atma gibi bir hataya düşmemeleri gerekir.

Battaniyemi Bırakmam

Ebeveynler geçiş nesnesi hakkında neye dikkat etmelidir?

Anne ile iç içe ilişkiden gerçek dünyaya geçiş yapmak başlangıçta çocuk için kaygı uyandırıcı olabilir. Bu kaygıyla başa çıkma döneminde kendisine anne yakınlığını çağrıştıran bir nesne ona güven verebilir. Bu gelişim evresi içinde belli bir nesneye bağlanma bebeklerde sıklıkla görülebilen bir özelliktir. Geçiş olgusunu yaşayan çocuk cansız bir nesne ile belirli bir ilişki kurar. Çocuk bu nesneyi kendi kontrolüne almayı ve onun sadece kendisine ait olmasını ister, nesneyi sürekli yanında taşır. Bu bazen yumuşak bir oyuncak, bazen battaniye ya da bez parçasıdır.

Geçiş nesnesi nedir?

Geçiş nesnesi, tanımadığı bir ortam ya da durumda iki, üç yaşındaki bir çocuk için çok tanıdıktır. Dolayısıyla onu korur ve güçlendirir. Yani kendi ortamını sanki yanında taşımaktadır. Geçiş nesnesi, gerçek dünyaya geçmemiş olan çocuğun gerçek dünyaya daha yumuşak geçiş yapmasını sağlayacaktır. Nesne üzerinde sağladığı mutlak kontrol, gerçek dünya üzerinde sağlayamadığı kontrol gücünü ona verir. Tüm dünyayı kontrol edemeyecek olan bebek, geçiş nesnesini istediği gibi kontrol ederek gerçek dünyayla baş etmek için egzersizler yapar. Bu onun kontrol edebildiği özel alanıdır. Bunun özelliği çocuğun anneyle yaşadığı güvenli ve korunaklı ilişki dünyasından dış dünyaya geçişini, adaptasyonunu kolaylaştırmasıdır. Şunun gibi düşünebilirsiniz, bir bebek önce annenin memesini emer sonra biberona geçer. Biberon anneden bağımsız dış dünyadan bir nesne olmasına rağmen işlevi gereği anneyi ve onunla kurduğu ilişkiyi hatırlatıcı özelliği vardır. Dolayısıyla çocuğun bu geçişle ilgili adaptasyonu daha kolay olur. İşte geçiş nesnesi aynı bu örnekteki gibi çocuğu rahatlatan, ona anneyi hatırlatan ve çevresine adaptasyonunu kolaylaştıran nesnelerdir.

Geçiş nesnesi, çocuklar için güvenli alanını yaratıyor ve gerektiğinde onları sakinleştiriyor. Çocuğun anneyle kurduğu güvenli, korunaklı, sevgi dolu alandan dış dünyanın bilinmezliğine geçerken kendine böylesine kolaylaştırıcı bir şey seçebiliyor olması son derece sağlıklı bir durum.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0