Başkalarının Çocuklarını Terbiye Etmek

Arkadaşlık, hayat boyu kişiye eşlik eden, her bireye katkı sağlayan bir kavramdır. Çocuğunuzun da sosyal gelişiminin en büyük destek kaynağı arkadaşlarıdır. Onlarla geçirdikleri zaman ve oyunlar gelişimlerini şekillendirir.

Başkalarının Çocuklarını Terbiye Etmek

Arkadaşlık nedir ve çocuk gelişimine etkisi nedir?

Gelişim döneminde özellikle bu aylar ve sonrası çocuklarınızın oyun döneminin başladığı bir zaman dilimidir. Eğer bir kardeşi yoksa yaşıtları ve çevresindeki diğer çocuklar onun ilk oyun arkadaşı olur. Sizinle geçirdiği zamanların bütününde de elbette oyunlar oynar ve vakit geçirir ancak oyun oynamayı tam anlamıyla akranlarıyla öğrenir. Bu yüzden çocuklarınız için oyun arkadaşı çok önemlidir.

Oyuncaklarını paylaşmayı, görevini benimsemeyi, üzerine büründüğü rolle şekillenmesini sadece bu alanlarda görürsünüz. Her çocuğun arkadaş edinme hızı farklıdır. Bazı çocuklar zor arkadaş edinirken bazıları da bulunduğu ortama hemen uyum sağlayıp çabucak arkadaş edinirler. Bir çocuğun arkadaşı tarafından kabul görmesi, benimsenip gruba dâhil edilmesi özgüveni açısından da yapıcıdır. Bazı durumlarda çocuğunuzu oyun oynarken onu ve arkadaşlarını gözlemleme fırsatı yakalarsınız. Bunu yaparken amaç onları kontrol etmek ya da denetlemek değildir. Çocuğunuz ve oyun arkadaşı arasında farklılıkları görmek ve olası krizler için tedbir almanız içindir. Çünkü çocuğunuz uyumlu ve sakin bir çocukken, oyun arkadaşı hırçın ve saldırgan olabilir. Oyun oynarken elinden oyuncağını alıp çocuğunuza zarar verebilir.  Bunu fark ettiğiniz an doğru müdahale ile dengeyi sağlayabilirsiniz. Orada sadece ebeveyn olarak siz varsanız ve karşı taraftaki çocuk ailesi ile değilse kendini savunmasız ve zorda hissedebilir. Oyun arkadaşının kendi çocuğunuza göre daha saldırgan ya da oyunbozan tutum sergilemesinin altına yatan sebep gerçekten çocuğunuza yönelik bir tepki olmayabilir. En nihayetinde o da bir çocuk ve o da kabul görmenin gayreti içindedir. Burada sergilenecek tutumda “ Biz evimizde birbirimize vurmayız ya da eğer bu oyuncakla oynamak istiyorsan bunu ondan istemen yeterli olacaktır.” demenizdir.

Bu yaş grubundaki çatışmalar çok kolay çözülür ve unutulur. Araya yetişkin krizlerini almamaya özen gösterin ve sadece çocuğunuza doğal oyun alanları oluşturun. Bazı durumlarda tek başına oynamayı seveceği gibi, her an her çocukla da hemen oyun ortamına girmeyi isteyebilir. Burada önemli olan şey çocuğunuzun sizden alacağı güven duygusu ile  sosyalleşebilmek için kendini özgür hissetmesidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0