Başka Bir Bebek Ama Ne Zaman?

Sık sorulan sorulardan biridir, ikinci çocuğu ne zaman planlamak gerektiği. Bir diğer soruysa: iki çocuk arasında kaç yaş fark olmalıdır? İkinci çocuk için bir görüşe göre on sekiz ile yirmi üç ay, bir başka görüşe göre ilk çocuk dört yaşına gelene kadar beklemek gerekiyor. Peki, doğru zaman hangisi?           

Başka Bir Bebek Ama Ne Zaman?

İkinci çocuk sahibi olmak için doğru zaman nedir?

“İkinci çocuk sahibi olmak için doğru zaman nedir?” sorusuna net bir cevap bulamasalar da genel kanı her kadının ikinci bir çocuk sahibi olması için iki ile dört yıl arasında beklemesidir. Yapılan araştırmalara göre yeniden bebek sahibi olmak için son bebeğinizin doğumundan sonra on sekiz ile yirmi üç ay arası beklemek yeni bebeğin sağlığı için en iyisi. İki gebelik arasının on yedi aydan az bir süre olması düşük kilolu ya da prematüre bebek sahibi olma riskini artırıyor. Uzmanlar annenin önceki hamileliğinden sonra yaşadığı stresten kurtulması ve vücudunda gerekli besinleri geri kazanması için zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyorlar. Bir önceki bebeğin doğumundan sonra on sekiz ile yirmi üç ay beklemek rahmin eski haline gelmesini ve sonraki hamileliğe sağlıklı başlamasına neden oluyor. Yapılan araştırmalara göre ilk bebeğiniz altı ay ve altı aydan daha küçükse yeniden gebe kalmak pek de akıllıca değildir.

Gelecek olan kardeş çocuğu nasıl etkiler?

Öncelikle doğum sonrası ortaya çıkabilecek ruhsal hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Anneliğin yorucu, uykusuz bırakan, emzirme ve diğer bakımlardan oluşan süreci de unutulmamalıdır. İkinci çocuk için ailenin ekonomik durumu, ilişkilerinin niteliği, çocuğun bakım koşulları, geleceği için yatırımları da dikkate alınmalıdır. Bu ölçütler değerlendirildiğinde ikinci çocuk için uygun zaman annenin bedenen ve ruhen sağlıklı olduğu, iki ebeveynin de ikinci çocuğa manen ve maddi olarak kendilerini hazır hissettikleri zamandır. 0-4 yaş, çocukların hızla bedensel gelişim gösterdikleri, birçok beceriyi birden kazandıkları, beyin gelişiminin hızlı olduğu ve çevresel koşullarla anne ilişkisinden etkilendiği ve olanak varsa kreş yerine ev bakımının tercih edildiği bir dönemdir. Bu dönemde gelecek kardeş, hele de ebeveynler hazır değilse ve gerekli koşullar oluşturulamadıysa olumsuz etkilenmeye açıktır.

Birebir ilişkinin azalması duygusal, zihinsel ve nörolojik gelişime etki eder. Aynı koşullarda çocuk kendini ihmal edilmiş hissedebilir ya da onu ihmal etme endişesi ile ebeveynler yeni doğan çocuğa yeterli ilgi ve bakımı gösteremeyebilirler. Birlikte büyüme, paylaşma gibi kavramlar ise aradaki yaş az da olsa sorun yaratabilir. Henüz çok küçük olmasına karşın, yeni gelen bebek nedeniyle kendini bir anda ağabey veya abla olarak bulmak onu kızdırabilir, içe kapanmaya ya da başka sorunlara yol açabilir. Aradaki yaş farkı için anne sağlığı ve çocuk gelişimi dikkate alındığı zaman en uygun yaş farkı üç gibi görünmekle birlikte, tüm bunlar göz önüne alındığında ikinci çocuk yapmanın doğru zamanı kendinizi her anlamda yeniden ebeveyn olmaya hazır hissettiğiniz zamandır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0