Başarısızlıkla Baş Edemeyen Çocuklar

by Bebek Melekleri

Başarısızlıkla baş etmeyi her çocuk öğrenmeli. Okul öncesi dönemde bulunan çocuklar, oyun oynarken veya çeşitli aktiviteler gerçekleştirirken sürekli en iyi kendisi olmak isteyebilir. Her seferinde kazanmak isteyebilir, kaybetmeyi kabullenmekte güçlük çekebilirler. Çocukların bir şeyleri başardığını hissetmesi ne kadar önemliyse, zaman zaman kaybedileceğini de görmesi, duygusal gelişimi açısından son derece önemlidir.

Başarısızlıkla baş etmeyi nasıl öğretirsiniz?

Başarısızlığı kabul etmeyen, başarısız olduğunda nasıl davranacağını bilmeyen, mükemmeliyetçi çocukların neden bu şekilde davrandıklarını incelemek için öncelikle anne ve babasının davranışları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer ebeveynler evde yapılan en basit hatalarda bile aşırı tepkiler veriyor olabilir. Bunlara tahammül etmekte zorlanıyorsa, çocuklarının da mükemmeliyetçi, hatayı ve başarısızlığı kabul etmekte zorlanan bir yapıda olması normaldir.

Böyle durumlarda yapılması gereken en doğru şey evdeyken, çocuğunun ebeveynlerinin de hata yapabileceğini ve bu durumlarda nasıl davranılması gerektiğini çocuğa göstermek olacaktır. Bir hata yaptığınızda, yaptığınız şeyin hatalı bir davranış olduğunu ve bunu bir daha yapmamak için özen göstereceğinizi, bu hatanın doğurabileceği sonuçları çocuğunuzla konuşarak ona yardımcı olabilirsiniz. Ebeveynlerinin bir hata ya da başarısızlık karşısında sakin davrandığını gören çocuk kendisi de hatalı bir şey yaptığında veya başarısızlık yaşadığında sakin davranması gerektiğini söylemelisiniz. Bunu kabul etmesi gerektiğini gözlemlemiş olacaktır.

Aile bireyleri arasında mükemmeliyetçi bir yapıya sahip bireyler bulunmasa da çocuğunuzla çeşitli oyunlar oynarken zaman zaman onun ikinci olmasını sağlamalısınız. Bunun nedenini ona açıklayarak ikinciliğin kötü bir şey olmadığını söyleyip onu kazanmak için çabaladığı için tebrik etmelisiniz. Oyun oynarken önemli olan şeyin kazanmak değil, kazanmak için çaba sarf etmek, eğlenmek olduğunu sık sık çocuğunuza belirtmeniz, onun başarısızlığı kabul etmesi için yardımcı olabilecek bir yöntemdir.

Bazı çocuklar, hata yaptıkları veya başarısızlıkla karşılaştıkları durumlarda ağlamaya başlayabilir. Böyle zamanlarda öncelikle çocuğun sakinleşmesi için beklemelisiniz. Çocuğunuzla oyun oynarken sürekli onun kazanmasına müsaade etmek yerine, bir oyunda 5 defa çocuğunuzun kazanmasına müsaade edip 1 defa sizin kazanmanız bazı şeyleri çocuğa öğretir. Bu çocuğunuzun olumsuz duygularla baş etmeyi öğrenmesi için faydalı olacaktır. Çocuğun oyunlarda kazanması, onun kendine güveninin gelişmesi açısından faydalı olsa da bunun sürekli olması kötü etkileyebilir. Bu da başarısızlıkla karşılaştığında nasıl davranacağını bilememesine yol açabilir.

Çocuğu psikoloğa götürmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler