Başarısızlık Hissini Yenmenin Yolları

by Bebek Melekleri

Yeni doğan bir bebeğin sorumluluklarının hissedilmeye başlanmasıyla gelen başarısızlık ve yetersizlik duygusu, anneliğin ilk dönemlerinde yoğun olarak yaşanmaktadır.

Karşınızda henüz davranışlarını tam olarak anlayamadığınız, kendisini ifade edemeyen ve sizi diğer insanlardan ayırt etmekte henüz yetkin olmayan bir bebek bulunurken kendinizi çok çabuk başarısızlık hissine düşmüş bulabilirsiniz. Yeni bir insanı dünyaya getirmiş olmanın size yüklediği mesuliyetler gözünüzde büyümüşken, yaptığınız en küçük hata bile sizi başarısızlık hissine sokabilir. Ne var ki ileride yaşayacağınız güzel zamanların fikri, tüm bunların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden aklınızdan çıkarmamanız gereken kimi noktaları yazımızda ele aldık.

Başarısızlık hissini yenmenin yolları nelerdir?

Bebeğiniz ve sizin aranızdaki iletişim, duygu bağı dünyadaki diğer anne bebek ilişkilerinden farklı olacaktır, bu nedenle başka annelerin işine yarayan bilgi ve birikim sizin işinize yaramayabilir. Diğer tecrübelerle karşılaştırma yapmak tamamen yanlış olmasa da bebeğinizin ve sizin eşsiz olduğunuzu unutmamakta fayda vardır. Bir diğer konuysa hiçbir kadının doğuştan anne olmadığıdır. Sizden öncekiler de anneliğin o ilk sorumlulukları karşısında zorlandılar, öğrendiler ve bu mutluluğu yaşadılar. 

Annelik, kadının üzerine duygusal ve mental açıdan büyük yükler yüklediği gibi fiziksel açıdan da sizi zorlayabilir. Bu nedenle bebeğinize iyi bakmanın yanında kendinize de iyi bakmalısınız. Gün içinde yapacağınız küçük egzersizler sizi dinç tutacaktır. Beslenmeniz ve uyku kaliteniz ne kadar iyi olursa bebeğinize de o kadar iyi bakacak enerjiye sahip olursunuz.

Bebeğinizin bakımında, diğer anne-bebek ilişkileriyle karşılaştırma yapmamanın daha faydalı olduğunu belirtmiş olsak da tecrübelerinden yararlanabileceğiniz büyükanneniz, anneniz ve arkadaşlarınız bulunabilir. Kendinizi tek başınıza hissetmemek için onlarla konuşabilir ve destek alabilirsiniz. Aynı zamanda anne ve bebek bakımı kitaplarını okumak, araştırmak sizi yardıma muhtaç bir birey değil, başkalarından edindiğiniz bilgileri değerlendiren mantıklı bir kadın yapar.

Yenidoğanla aranızdaki sevgi, sandığınızın aksine daha uzun bir sürede oluşacaktır. Emeklerinize istediğiniz tepkiyi veremeyen bebeğinizin sizi fark etmesi ve eylemlerinize gülerek sizi sevdiğini ifade etmesi çok uzun sürmeyecektir. Annelik, sonuçları çok uzun dönemde alınabilen, zor ve meşakkatli bir süreçtir. Bunun yanında yeni bir insan dünyaya getirdiğiniz, yetiştirdiğiniz ve sevdiğiniz tek meslek de anneliktir.

Babanın anne-bebek ilişkisi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler