ÇOCUKLARDA BAŞARI KAYGISI OLUŞTURMAK

Anne ve babalar çok sık bir şekilde çocuklarının hayatlarında başarılı olmalarını isteyebilirler. Sadece başarı odaklı bir ödül sistemi sonucunda çocuk, başarı kaygısı üzerinden hayatını şekillendirmeye çalışır ve bu durum psikolojik baskı ile beraber birçok olumsuz durum meydana getirebilir.

ÇOCUKLARDA BAŞARI KAYGISI OLUŞTURMAK

Çocuğa başarı kaygısı oluşturursak ne olur?

Her anne-baba çocuğunun başarılı bir hayat sürmesini isteyebilir. Bu doğal bir hareket olarak kabul görmektedir. Lakin bazı durumlarda anne ve baba çocuğun gelişimi sırasında koyduğu ödül ve takdir sistemlerini sadece başarı odaklı yapmamalıdır. Bunun sonucunda çocuk kendini bir baskı mekanizması içinde bulabilir. Eğer ki anne-baba yalnızca çocuğu sınavlarında aldığı başarılı notlar ve derslerindeki başarısı üzerinden övüyorsa bu durumun çocuğun gelişiminde olumsuz tepki yaratması çok olasıdır.

Başarı üzerinden çocuğun övülmesi neye sebep olur?

Gelişim sürecinde sadece başarı üzerinden çocuğun övülmesi, çocuğun hayatındaki tek odak noktasını başarı olarak kavramasına yol açabilir. Bu durumda ise beklenenin aksine çocukta olumsuz gelişmeler baş gösterebilir. Örneğin, başarı üzerinden sürekli bir çaba içerisine girdiğinde çocuk, bir süre sonra bunun baskısına katlanamaz bir konuma gelebilir ve aksi bir yönde başarısız olma ihtimali oluşabilir. Aynı zamanda iyi olarak adlandırılabilen tutum ve davranışlarından dolayı ödül veya takdir görmediğinden sosyal hayatında veya bu davranışları tekrar göstermede zorluklar yaşayabilir. Bu davranışların başkaları tarafından gösterildiğinde takdir edildiğini gördüğü zaman. Tekrar başarı odaklı düşünmeye koşullandığından bu davranışları sergilerken büyük bir çaba göstermek zorunda kalabilir. Oysaki çocuk, bu iyi tutum ve davranışları kendi karakterini ortaya koyarak rahat bir şekilde sergileyebilir. Fakat bu, rol model olan anne-baba üzerinden onaylanması ve takdir edilmesi durumunda sağlam bir yapı kazanabilir.

Anne-baba pek tabii olarak çocuğunun başarısını ödüllendirip övmelidir. Lakin bu dengeli bir şekilde olursa yani çocuğun karakterini ortaya koyduğu iyi ve güzel davranışların da övgü ve ödüle layık görüldüğü. Bir anlayışla sunulduğunda gerçekten başarılı olma ihtimali yükselebilir.

ÇOCUKLARA KARŞI REKABETÇİ TUTUM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0