Banyo Yapmayı Reddetmek

Çeşitli sebeplerle bebeğiniz banyo yapmayı reddediyor olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda sert tepkilerle onu zorlamak yerine sorunun kaynağına inmeye çalışmanız çözüm için faydalı olacaktır.

Banyo Yapmayı Reddetmek

Çocuklar neden banyo yapmayı reddedebilir?

Bebekler anne karnında su içinde olmaya alışıktır bu sebeple çoğu çocuk banyo yapmaktan ve sudan çok hoşlanır fakat bu durumun istisnaları da mevcuttur. Bazı bebekler banyo yapmaktan hoşlanmazlar. Bu durum bebeğin doğuştan gelen yapısı ile ilgili olabileceği gibi sonradan da meydana gelmiş olabilir.

On altı aylık olan çocukların bu dönemden itibaren banyo yapmak istememesi, yıkama esnasında ağlama nöbetlerine kapılması olasıdır. Onu yıkarken emniyeti için bir iskemle ya da herhangi bir şey kullanıyorsanız bu onun banyo içindeki hareketlerini kısıtlıyor olabilir. Belki de itiraz ettiği şey yıkanmak değil de bu emniyet tedbiridir. Onu banyoda mümkün olduğu kadar serbest bırakmayı deneyebilirsiniz. Bu sizin işinizi zorlaştıracaktır fakat onun banyo konusundaki olumsuz cevaplarını sona erdirmeyi başarmanızda faydalı olabilir. Banyoda bebeğinizi özgür bırakmayı hedeflerken güvenliğini sağlamanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Banyoda oyunlar oynamasına izin vermeniz bu alışma sürecinde faydalı olacaktır. Bırakın sabun köpükleri hava da uçuşsun, zararlı olmayan bir sabun ve çeşitli oyuncaklar size eşlik edebilir. Yıkanma sırasında sorun yaşayan bebeğiniz için vurgulayacağınız konu oyuncaklar ve eğlence olmalı, sünger ve temizlik değil. Eğer banyo zamanı beklenmedik bir anda gelirse, sürpriz bir atakla onun karşı koyma gücünü azaltabilirsiniz. Sizin de onunla birlikte küvete girmeniz hem bu işi daha eğlenceli hâle getirecek hem de temizliği daha olumlu yönde etkileyecektir. Anne ve baba çok iyi bir banyo arkadaşı olabilir. Eğer onun yanında çıplak olmaktan çekiniyorsanız mayo giyin. Ağabey veya ablalar da iyi birer banyo arkadaşı olabilir. Eşlik eden kişinin banyo yapma konusundaki coşkusu bebeğinize de sirayet edecektir. Ayrıca küvette olmak onu rahatsız ediyorsa, duş alarak yıkanmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz için duştaki suyun sıcaklığının ılık olmasına özen göstermelisiniz.

Eğer bütün çabalarınıza rağmen çocuğunuza banyo yaptıramıyorsanız bunu büyük tartışmalara asla çevirmemelisiniz. Bu onda suya karşı uzun sürecek bir antipati yaratabilir. Bu durumda banyo işinden şimdilik vazgeçerek, onu sabunlu bezle temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Çocukların banyo korkusu bazen bir olaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ayağı kayıp düştüyse, gözüne su kaçtıysa veya sizinle beraber küvetteyken onun suya çiş yapması aşırı tepkinize yol açtıysa bebeğiniz banyo yapmaya karşı olumsuz bir duruş sergiliyor olabilir. Banyo ve su korkusuna bağlı bu olaylardan herhangi birinin banyo korkusuna neden olduğunu düşünüyorsanız onunla olay hakkında konuşun. Onu ne kadar iyi anladığınızı göstererek rahatlamasını sağlayın. Korkularını yenebilmesi için bebeğinize fırsat tanıyın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0