Banyo Sırasında Uygulanabilecek Yöntemler

Bebeğinizi yıkarken uygulanabilecek bazı adımlardan söz edilebilir. Bu süreci takip ederek bebeğin banyo yapmasını daha kolay ve keyifli hâle getirebilirsiniz.

Banyo Sırasında Uygulanabilecek Yöntemler

Bebeği yıkarken neye dikkat etmeliyiz?

Bebek doğduktan kısa zaman sonra belirli aralıklarla yıkanması gerekecektir. Bebeği yıkarken kullanılabilecek bazı ipuçlarını dikkate alıp bunlara uygun davranarak yıkama işini daha kolay ve keyifli hâle getirebilirsiniz.

Bebeğinizi banyoya sokmadan önce onunla yumuşak bir ses tonuyla konuşup onu bu duruma hazırlayabilirsiniz. Bebeğiniz söylediklerinizi anlamasa bile onunla iletişim kurmanız bebeği rahatlatacak, güvende hissetmesine yol açacaktır.

Bebeği banyo yapacağı, bebek küvetine veya bebeği yıkamak için kullandığınız başka bir yere koyarken kıyafetlerini çıkardıktan sonra yavaşça suya doğru indirerek uygun konuma getirin. Bebeğin korkmaması ve kendini güvende hissetmesi için bebeğin kafasını ile vücudunu elinizle destekleyerek onu yıkanma pozisyonuna getirebilirsiniz.

Bebeğin yıkandığı zemin kaygan olacağından ve bebek sürekli hareket edeceğinden onu sıkı bir şekilde tutmanız kaymaması için önemlidir. Bir elinizle vücudunu yıkarken diğer elinizle sağlam şekilde onu tutmaya dikkat etmelisiniz.

Banyo sırasında bebeği temizleme işine gözlerinden başlayabilirsiniz. Islak bir kulak çubuğu veya pamukla bebeğin gözlerini içeriden dışarıya doğru silip temizleyebilirsiniz. Diğer göz için temiz bir pamuk veya kulak çubuğu kullanmalısınız.

Bebeği nasıl yıkamalıyız?

Yüzün ve kafanın yıkanması için sünger veya yumuşak yapıda bir bez kullanabilirsiniz. Bezi veya süngeri duru suyla ıslatıp bebeğin yüzünü ve kafasını sildikten sonra yumuşak yapıda kuru bir bezle kurulayabilirsiniz. Bebeğin kafasını yıkarken bir elinizi bebeğin alnına koyarak gözlerine sabun, şampuan gibi maddelerin kaçmasını önleyebilirsiniz. Bebeğin başını biraz geriye doğru getirerek de gözlerine şampuan veya sabun kaçmasını engelleyebilirsiniz. Her banyo sırasında bebeğin kafasının yıkanmasına gerek olmayacaktır. Eğer bebeğiniz kafası ıslandığında rahatsızlık duyuyorsa kafayı ve yüzü yıkama işlemini banyonun sonuna bırakabilirsiniz. Böylece bebeğin huysuzlanıp vücudunun diğer kısımlarını yıkarken zorluk çıkarma olasılığı azalacaktır.

Vücudun kat yapıp temizlenmesi gözden kaçabilecek yerlerini yıkamayı unutmamalısınız. Genital bölge, koltuk altı, popo gibi ulaşılması vücudun diğer yerlerine göre daha zor olan bölgeleri yukarıdan aşağıya doğru yıkayabilirsiniz. Kız bebeklerin vajina dudaklarının arasını, erkek bebeklerin testislerinin altını nazik hareketlerle temizleyebilirsiniz.

Yıkama işlemi bittikten sonra bebeği kucağınıza alıp kuru ve yumuşak bir havluyla sararak kurulamalısınız. Bebeğin vücudu, yıkandıktan sonra kaygan olacağından bebeği tutarken dikkatli olmalısınız. Havluyu yere serip bebeği kuru havlunun üstüne koyduktan sonra bebeğin vücudunu sararak da kurulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kurularken, bebeğin cildinin tahriş olmaması için nazik olmaya dikkat edin.

Yıkama ve kurulama işlemi bittikten sonra temiz bir bezle bebeğin altını bağlayarak, üşümemesi için çok vakit kaybetmeden bebeği giydirmelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0