Banyo Sırasında Bebeğin Güvenliği

Banyo sırasında bebeğin güvenliği oldukça önemlidir. Kaygan zemin, suyun sıcak olması gibi durumlar bebeğe zarar verecek ortamlar oluşturabileceğinden bebeğinizi yıkarken son derece dikkatli olmanız gereklidir.

Banyo Sırasında Bebeğin Güvenliği

Banyoda bebeğe zarar verecek durumlar nelerdir?

Banyo sırasında bebeğin zarar görebileceği çoğu zaman akla gelmez fakat banyo sırasında bebeğin bulunduğu ortam ona zarar verecek durumlara doğurabilir. Bebekler banyo yapmaya yeni başlamış da olsa alışık da olsa bebeği yıkarken son derece dikkatli olmalı ve bebeği gözünüzün önünden ayırmamalısınız. Suyun sıcaklığını, bebeğin banyo yapacağı ortamı uygun olarak hazırlayıp bebeğin zarar görmemesini sağlayabilirsiniz.

Bebeği yıkama işlemine başlamadan önce banyo sırasında ihtiyacınız olabilecek bütün malzemeleri kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurmanız önemlidir. Bebeği banyoda yalnız bırakıp gerekli olan malzemeyi almaya gittiğinizde bebeğinizin kendine zarar verebilecek davranışlarda bulunma riski olduğundan, bebeği banyo sırasında sürekli gözetim altında tutmanız ve bir elinizin sürekli bebeğin üstünde olması önemlidir.

Banyodayken bebeğin güvenliğini nasıl sağlarım?

Bebeğin yıkanacağı suyun sıcaklığı da güvenlik konusunda önem teşkil eder. Su çok sıcak olduğunda bebeğin derisinde yanıklar meydana getirme riski, çok soğuk olduğunda ise bebeğin üşütme riski olduğu için suyun sıcaklığını bebeği yıkamaya başlamadan önce ayarlamaya dikkat etmelisiniz. Bebekler için uygun olabilecek su sıcaklığının 35-37.5 derece arasında olduğu söylenebilir. Suyun sıcaklığını kontrol etmek için dirseğinizi veya bileğinizi kullanabilirsiniz. Suyu bebeği yıkayacağınız materyalin içine doldururken akan suyun sıcaklığıyla suyu doldurduktan sonraki sıcaklık değişiklik gösterebileceğinden bebeği suyun içine sokmadan son bir kez kontrol etmeyi unutmamalısınız. Eğer dirseğinizle veya bileğinizle suyun sıcaklığını kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız bir termometre yardımıyla su sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.

Banyo sırasında bebeğin güvenliğinin tüm sorumluluğu ebeveyne ait olacaktır. Bebeğinizi yıkarken başka şeylerle ilgilenmemeye, tüm dikkatinizi bebeğinize vermeye özen göstermelisiniz. Unutmayın ki bebekler, çok az bir suyun içinde bile tehlike oluşturabilecek durumlara girebilir. Banyo sırasında bebeğin kayıp yaralanmaması, bebeği yıkamak için kullanılacak malzemelerle oynarken kendine zarar vermemesi için bebeğinizi sürekli gözetim altında tutmalısınız. Bebeği yıkamak için gerekli olan bir malzemeyi yanınıza almayı unuttuğunuzda onu almak için bebeği tek başına banyoda bırakıp gitmemeli, bebeği banyodan çıkararak gerekli olan malzemeyi almaya birlikte gitmelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0