Banyo İçin Gereken Malzemeler

Bebeğinize banyo yaptırmadan önce gerekli malzemelerin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak, bebeğin banyo yapma sürecini kolaylaştıracaktır.

Banyo İçin Gereken Malzemeler

Bebeğin banyo yapma sürecini nasıl kolaylaştırabilirsiniz?

Bebekleri, ebeveynlerin kullandığı banyolardan ziyade bebek küveti, bebek yıkama ünitesi gibi banyo yapmasına uygun bir şeyin içinde yıkamak daha kolay olacaktır. Bebekler biraz büyüdükten sonra kullanımı uygun olan bebek yıkama üniteleri, bebeğin banyo sırasında ayakta durabilmesini sağladığından, taşınabilir olduğundan ve banyo için gerekli malzemeleri koyacak bölmeleri bulunduğundan kullanımı avantajlı olacaktır.

Bebeğinizi yıkamak için kullanacağınız suyun çok sıcak veya soğuk olmaması gerekir. Bebekte banyo korkusu oluşmaması için de bebeği yıkayacağınız suyun sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Bebekleri yıkarken her zaman sabun gibi malzemeler kullanmanız gerekmeyecektir. Özellikle yeni doğan bebekleri sadece suyla yıkamak yeterli olacaktır. Yeni doğan bebeklerde banyo sırasında sabun kullanımı, bebeğin cildini tahriş edebilir veya kurutabilir ancak bebek katı gıdayla beslenmeye başladığı döneme geldiğinde, bağımsız hareket edebilme kabiliyeti artacağından ve daha fazla kirleneceğinden sabun kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bebeğin banyo yapması sırasında yanınızda bulunması gerekenler nelerdir?

Bebeği yıkarken kullanacağınız bez, lif gibi malzemelerin yumuşak bir yapıda olmasına özen göstermelisiniz. Bezle bebeğinizi yıkarken, vücudunun kat yapabilecek ve gözden kaçabilecek kasık, koltuk altı, popo gibi bölgeleri temizlemeyi unutmamalısınız.

Banyo sırasında yanınızda kuru bir havlu bulundurmayı da ihmal etmemelisiniz. Bebeği yıkama işlemi bittikten sonra onu hemen kuru havluya sarıp üşümesini önlemek için havluyu yanınıza almanız faydalı olacaktır.

Bebeklerin vücudu kurusa bile yetişkinlerin kullandığı nemlendirici krem veya benzeri şeyler kullanmaya ihtiyaç olmayacaktır. Eğer doktorunuz tavsiye ettiyse bebeğe uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Banyo sırasında bebekler çiş veya kaka yapabilir. Bunun için temiz bez ve bebeğin altını değiştirmek için gerekli malzemeleri yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

Banyo yaptıktan sonra bebeği bir süre çıplak bekletmeniz onun üşütmesine sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için bebeği yıkamaya başlamadan önce onu kurulamak için gerekli havluların ve banyodan sonra giyeceği kıyafetlerin yanınızda olması vakit kaybetmeden bebeği giydirmenizi sağlayacak ve olumsuz durumların önüne geçecektir.

Banyo oyuncakları, yeni doğan bebekler için çok gerekli malzemeler olmasa da bebek büyüdükçe banyoya ilgi duyması ve banyo sırasında huysuzlanmaması için faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0