Banyo Güvenliğini Sağlamak İçin Alınması Gereken Önlemler

Bebeğinizi banyo yaptırırken karşılaşabileceği kazaları, alacağınız küçük ama etkili önlemler ile engelleyebilirsiniz.

Banyo Güvenliğini Sağlamak İçin Alınması Gereken Önlemler

Banyo güvenliğini sağlamak için ne yapılmalıdır?

Bebek bakımında banyo kazalarını önlemek için yapılması gereken ilk iş bebeğinizin tek başına (herhangi bir nedenle) banyoda bulunmamasıdır. Mutlaka yanında bir kişi, özellikle annesi ya da babası bulunmalıdır. Bunun dışında alabileceğiniz önlemler de olası kazaların önüne geçmenizi sağlar. Banyonun kapısını her zaman kapalı tutmak, siz başka bir işle uğraşırken bebeğinizin banyoya ulaşmasını engeller. Kazaları engellemenin en etkili ve basit yolu da riskli bölgelere ulaşımı engellemektir. Kapının açıkken kendi kendisine kapanmasını sağlayacak bir mekanizma ya da sürgü takılabilir. Tuvalet ağızlarına kapak taktırmak alabileceğiniz önlemlerdendir.

Bebeğinizi yıkamak için kullanacağınız suyu önceden hazırlamanız gerekmektedir. Direkt musluktan akan suyun altında banyo yaptırmak riskli olabilir. Evde açılan herhangi bir başka musluk neticesinde, banyodan akan musluk suyu o an çok soğuk ya da çok sıcak olabilir. Bebeğinizin küvetindeki suyun sıcaklığını da önceden ayarlamalısınız. Banyo sırasındaysa gözünüzü bebeğinizden ve yaptıklarınızdan ayırmamak olası kazaları engeller ya da hemen müdahale etmenizi kolaylaştırır. Bebeğiniz 5-10 cm suda bile boğulabilir. Diğer yandan bebeğinizi kardeşiyle ya da başka bir çocukla da banyoda yalnız bırakmamalısınız. Bebek banyosu mutlaka bir yetişkin denetiminde sürmelidir.

Banyolarda nasıl tehlikelerle karşı karşıya kalınabilir?

Banyolar, kazaya neden olabilecek tehlikeli eşyalarla doludur. Tehlikeli eşyaları, bebeğinizin yıkanmasından önce kapağı sağlam bir dolaba kaldırmalısınız. Elektrikli aletlerin fişlerinin çekili olduğundan emin olmalı ve mümkünse bunları bebeğinizin banyosu sırasında çalıştırmamalısınız. Banyo zeminleri çoğu zaman kaygan ve ıslak olabilmektedir. Kaygan zemin ise kazaların en büyük nedenidir. Hem sizin hem de bebeğinizin güvenliği için zemine kaymayı önleyecek bir paspas koymanız faydanıza olacaktır. Yere dökülen şeylerin de hemen temizlenmesi bu bakımdan önem arz etmektedir. Bebeğinizin banyosu sırasında kendi kendine hareket etmesi kayıp düşmesine neden olabilir. Bir elinizin her zaman bebeğinizde bulunması ve böylelikle dengesini sağlaması önemlidir.

Banyolar hem sizin hem de bebeğinizin güvenliği açısından riskli bir bölgedir. Banyo kazalarının genellikle kayıp düşme ve buna bağlı yaralanmalar olduğunu aklınızdan çıkarmamalı ve öncelikle bunu engellemek için yukarıda da bahsettiğimiz önlemleri aksatmadan yerine getirmelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0