Bakıcıya Alışma

by Bebek Melekleri

Bakıcıya alışma biraz zaman olabilir. Annelerin çoğu bebeklerini bir başkasına emanet etmek konusunda endişeler yaşarlar. Çevrenizde bebeğinizle ilgilenebilecek bir aile üyesi yoksa bir bakıcıdan yardım almanız gerekebilir. Güvenilir bir bakıcı bulduktan sonra bunun pek çok avantajı olduğunu göz ardı etmemelisiniz.

Bakıcıya alışma çok mu zaman alır?

Bebeğinizi özellikle ilk aylarda sürekli yanınızda isteseniz de günlük rutin içinde bu her zaman mümkün olmayabilir. Dışarı çıkmanız gereken durumlarda bebeğinizi emanet edebileceğiniz güvenilir birinin olması işinizi kolaylaştıracaktır. İlk aylarda bebekler çok küçük olduğu için anneler bakıcı konusunda endişeli olurlar. Yeni doğan bebeğinizin sürekli sizi görmek istediğini düşünüyor olabilirsiniz ancak durum pek de öyle değil. Gelişimin ilk aylarındaki bebekler için ihtiyaçlarının kim tarafından karşılandığı önemli değildir. Bu aylarda gerekli bakımları yapıldığı sürece bebekler annelerini etraflarında görememeyi dert etmez.

İlk aylarda ayrı kalmak bebeğinizi için sorun olmasa da ilk sekiz ayı dolduran bir bebek annesinden ayrılırken gerginlik yaşayabilir. Bakıcıyı yabancı kabul ederek huzursuz olabilir. Eğer bebeğinizi uzun vadede bir bakıcıyla düzenli olarak baş başa bırakmak gibi bir planınız varsa bunun için elinizi çabuk tutmalısınız. Bebek ve bakıcınız ne kadar erken tanışırsa bebeğinizin alışması o kadar kolay olacaktır.

Çalışma hayatına döneceğiniz için bir bakıcıdan yardım almayı düşünüyorsanız işe başlamadan birkaç hafta önce bakıcıdan yardım almaya başlamanız iyi olabilir. Böylelikle bakıcınızın bebeğinizin düzenini gözlemleme şansı olacaktır.  Bu süreçte siz de bakıcınızın bebeğinize karşı yaklaşımını gözlemleyebilirsiniz. Bakıcınıza gerekli bilgilendirmeleri yapabilmeniz için erken başlamak sizin yararınıza olacaktır.

Bebeğinizi kısa süreli olarak ara sıra birine emanet etmeniz gerektiği durumlarda, başlarda dışarıda geçireceğiniz süreyi daha kısa tutabilirsiniz. Bu sizin ve bebeğinizin alışması için iyi bir yöntemdir. Bebeğinizi bir bakıcıya emanet etmeden önce programını anlatmanız oldukça önemlidir. Bakıcı programınızdan haberdar olmazsa, bebeğinizin alışkanlıklarını bilmeden de olsa değiştirebilir.

Bebeğinizi bir bakıcıya emanet etme konusunda sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bebeğinizin bakıcıya karşı yabancı kaygısı oluşacağını da düşünebilirsiniz. Ancak sürekli sizinle olması başlarda yabancılara karşı olumsuz tepkiler vermesine sebep olsa da buna zamanla alışacaktır. Önemli olan bebeğinizi güvendiğiniz birine emanet ettiğinizden emin olmanızdır.

İlk aylarda bebeği mutlu etmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler