BAKICI İŞE ALINDIĞINDA UYGULANMAMASI GEREKEN YÖNTEMLER

Çocuk bakımı için bir yardımcı işe alındığında, hem anne-baba hem de bakıcı için daha kolay ve pratik olacağı düşünüldüğünden bazı uygun olmayan yollara başvurulabilir. Bu yöntemlerin ne olduğunu bilmek ve bunlardan kaçınmak çocukların daha sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesini sağlayacaktır. Bakıcı değiştirmek çocuğunuzu etkileyebilir.

BAKICI İŞE ALINDIĞINDA UYGULANMAMASI GEREKEN YÖNTEMLER

Bakıcı sık sık değiştirilirse çocuk ne hisseder?

Anne ve babaların çalıştığı ailelerde çocuk bakımı için bir bakıcı işe alındığı zaman hem bakıcı için hem de anne ve baba için daha kolay ve pratik olacağı düşünüldüğünden uygun olmayan bazı yöntemlere başvurulabilir. Ancak bu yöntemler, anne-baba ile çocuk arasındaki ilişkilerin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Çocukla anne-baba yokken bakıcının ilgilendiği süreçte yapılması sakıncalı bazı uygulamalardan bahsetmek mümkün olacaktır.

Çocukların, bakıcının yanında devamlı olarak kalması anne ve babası ile sadece hafta sonları ya da tatillerde görüşmesi, çocukların ebeveynlerine yabancılaşmasına neden olabilir.

Çocuk bakımının ailenin kendi evinde değil. Başka bir ortamda gerçekleştirilmesi, işe giderken çocuğu buraya bırakıp iş dönüşü alınması da uygun olmayan bir yöntemdir.

Çocuk bakımı konusunda bir yeteneği. Tecrübesi ya da bilgisi olmayan, işi sadece para kazanmak için yapacağı düşünülen insanların görevlendirilmesi uygun olmayacaktır.

Bakıcı Değiştirmek Çocuğu Nasıl Etkiler?

Çocuk yetiştirme sürecinde yardımcı olan bakıcının sık sık değiştirilmesi, çocuğun yeni bakıcıya alışma sürecinde yaşayacağı zorlukların sık sık tekrarlanmasına neden olacağından uygun olmayacaktır. Böyle durumlarda çocuklar, bakıcıya güvenme ve bağlanma sorunu yaşayabilirler. Bakıcı işe alınırken anne ve babaların acele etmeyip gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra karar vermesi bu açıdan önemlidir.

Çocuğa bakma işini, henüz çocuğun ihtiyaçlarını yeterince yerine getiremeyecek yaşta olan insanlara vermek de uygun olmayan davranışlar arasındadır.

Bu durumlar göz önünde bulundurularak çocuğun ailenin kendi evinde, güvenme ve bağlanma problemi yaşayamayacağı insanlar tarafından bakımının gerçekleştirilmesinin daha uygun olacağı söylenebilir.

Çocuklara 3 yaşına gelene kadar anneleri tarafından bakılmasının daha uygun olacağı da söylenebilir. Çocuklar bu döneme kadar güvenme ve bağlanma duygularını geliştireceğinden, 3 yaşından sonra bakıcıya bırakılsalar bile bu duruma daha kolay alışabilirler.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE PSİKOSOSYAL GELİŞİM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0