Babanın Bebekle Bağ Kurması

Birçok kadın, doğası gereği annelik içgüdüsüyle doğar. Kadınlar genellikle günün birinde anne olmayı hayal ederler. Ancak erkekler, babalık içgüdüsüne sahip olarak doğmazlar. Annelik ne kadar içgüdüsel ise babalık da bir o kadar sonradan öğrenilen bir duygudur.

Babanın Bebekle Bağ Kurması

Erkeklerin baba olmaya alışması ne kadar sürer?

Erkeklerin, baba olmayı öğrenmesi zaman alabilecek bir süreçtir. Anneyle bebek arasındaki bağ, bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren başlarken babayla bebek arasındaki bağ bebeğin dünyaya gelişiyle başlar. Bu nedenle anne adayı, baba adayından bir adım öndedir. Anne, bebeğini emzirmeye başlayarak bebek ile arasındaki bağı çok kolay bir şekilde güçlendirir. Babalar da bebekleriyle vakit geçirmeye çalışarak aralarındaki bağı oluşturup, güçlendirebilirler.

Bağlanma, bir bebek için gerekli ihtiyaçlardan biridir ve bebekler doğar doğmaz bağlanmaya hazır olurlar. Babanın, bebeğin gelmesiyle üzerine aldığı sorumluluklar; ailesini koruyabilme, onlara iyi bakabilme içgüdüsü ve ruh hâlinde yaşadığı değişimler nedeniyle kurulacak bağ biraz gecikebilir. Bu sürecin üstesinden gelebilmek için birkaç davranışı bilinçli gerçekleştirmek, bebek ve baba arasındaki bağın kendiliğinden gelişmesinde önemli rol oynayacaktır. Doğuma anne ile birlikte girmek, bebeğin altının değiştirilmek, biberonla beslenmek, göz teması kurmak, banyosunda yardımcı olmak, anlamadığı düşünülse de onunla konuşmak, masal okumak, bebeği uyutmak ve sarılmak gibi severek yapılacak birçok davranış baba ile bebek arasındaki bağın kurulmasında yardımcı olacaktır.

Babaların bebekle olan bağı nasıl olmalıdır?

Bazı anne babalarda, bebeklerle bağ kurulmasında çeşitli sebeplerden ötürü zorluklar yaşanabilir. Uzmanlar, bebeğin doğumundan hemen sonra ağladığı ilk anda kucağa alınmasıyla oluşan bağın, genellikle en güçlü bağın temellerinin atıldığı anlardan biri olduğunu belirtiyorlar.

Araştırmalara göre çocukların, sağlıklı bir birey olmaları büyük oranda babalarına bağlıdır. Bebeğiniz hayatının ilk yılında yoğun bir şekilde annesine bağlıyken, ileriki süreçlerde bu durum anne baba arasında eşitlenebilir. Bebeğinizin bakımında anneye yardımcı olmak sizi hem bebeğinize yaklaştıracak hem de aranızdaki bağı güçlendirecektir. Baba olmanın önemini kavramalı ve ileride çocuğunuzun hayatını şekillendirmede edineceğiniz rolü asla hafife almamalısınız. 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0