Babanın Anne-Bebek İlişkisini Kıskanması

by Bebek Melekleri

Babanın bazen anne bebek ilişkisini kıskandığı görülmektedir. Bazı babalar, bebeğini ve eşini çok sevse de onların arasındaki ilişkiyi kıskanıyor olabilir. Annenin tüm ilgisinin bebekte olması, bu durumun doğmasına yol açacaktır. Aile içinde dikkat edilerek yapılabilecek bazı şeyler babanın kıskançlık hissinin önüne geçecektir.

Bebek doğduktan sonra, özellikle eşinden sıkça ilgi görmeye alışık olan babalar, eşinin ilgisinin büyük ölçüde bebeğe yöneldiğini, aile içinde kendilerinin fazlalık olduğunu hissedip kıskançlık duyabilir. Bunun utanç duyulacak bir durum olmadığını ve sık görülebildiğini bilmeli, bu hisleri bastırmak için dikkat edilecek küçük noktalarla babaların bu hislerinin önüne geçilebileceğini unutmamalısınız.

Doğal olarak annenin zamanının çoğunu bebekle geçirecektir ancak eşlerin birbirine vakit ayırmayı da göz ardı etmemeleri gerekir. Huzurlu ve sağlıklı aile yapısının korunması için ve babaların kıskançlık duymamaları için ebeveynlerin baş başa geçireceği vakitler son derece önemlidir.

Aile içindeki alışılagelmiş hayat tarzı, bebekten önce ve bebekten sonra olarak ikiye ayrılabilir. Bebek sahibi olmadan eşinden ilgi görmeye alışan babalar, bebek doğduktan sonra ev içerisindeki günlük rutin işlerin bile değişmesinden ve tüm ilginin bebekte olmasından dolayı kıskançlık duyuyor olabilir. Bunun önüne geçebilmek için çift olarak uygulayacağınız bazı şeyler faydalı olacaktır.

Babanın anne-bebek ilişkisini kıskanması durumda yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle kıskançlık gibi duygular hisseden babalar, bu durumdan eşlerine söz etmelidir. Anne, farkında olmadan tüm ilgiyi bebeğine yöneltmiş ve eşinden uzaklaşmış olabilir. Bu durumun içinde olan babalar, eşlerine suçlayıcı bir tavır takınmadan hissettiklerini anlatmalı, kendilerinin de biraz ilgiye ihtiyaç duyduklarını eşlerine belirtmelidir.

Ebeveynlerin çift olarak baş başa vakit geçirmeyi ihmal etmemeleri ve bunun için zaman zaman çeşitli aktiviteler gerçekleştirmeleri de bu konuda işe yarar bir yöntem olacaktır. Evde veya dışarda baş başa yenen bir akşam yemeği yeterince uygun bir aktivite olacaktır.

Zamanınızın çoğunu tüm aile bireyleri olarak bir arada geçirmeye özen gösterin. Bu, aile bağlarını güçlendireceği gibi ebeveynler arasındaki ilişkiyi de güçlendirecektir. Ayrıca bebek bakımı sırasında babanın da aktif rol alması anneye zaman kazandıracak ve anne-babanın beraber daha çok vakit geçirebilmesini sağlayacaktır.

Çoğunlukla babalar eşlerinin bebekle olan ilişkisini kıskanıp, kendilerinden uzaklaştığını düşünse de anneler de doğumun ardından eşlerinin kendisine olan ilgisinin azaldığını düşünüyor olabilir. Eşler bu hislerin önüne geçmek için birbirlerine iltifat etmeyi, güzel sözler söylemeyi ihmal etmemelidir.

Bebek doğumundan sonra eşlerin birbirlerine olan ilgisinin azaldığını düşünmesi normal bir durumdur. Yukarıdaki tavsiyeleri veya kendinize uygun, işe yarayabilecek bazı taktikleri uygulayarak, yeni duruma alışmak için kendinize ve eşinize biraz zaman tanıyarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Büyük ihtimalle zamanla her şey rayına oturacaktır.

Arkadaş edinmenin ilk adımları ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler