Babalarda Görülen Depresyon Süreci

Hamilelik sürecinin başlaması ve doğumun gerçekleşmesiyle annenin depresyona girmesinin normal olduğu kadar babanın da bu süreç içerisinde depresyona girmesi oldukça olağandır.

Babalarda Görülen Depresyon Süreci

Babalarda neden depresyona girebilir?

Hayatta bazen rol değişimi ve uyum gerektiren pozisyonlarda yaşanılan stresin üstesinden gelinememesiyle birlikte çeşitli psikiyatrik belirtiler ortaya çıkabilir. Baba olmak da bu stresli değişim gerektiren rollerden biridir. Özellikle ilk defa baba olan erkekler, üzerlerindeki stresin üstesinden gelemeyerek depresyona girebilirler.

Annenin doğum sonrası yaşadığı duygu değişimi çevresi tarafından kolaylıkla fark edilse de bu babalar için geçerli olmayabilir. Bu dönemde babalar çoğunlukla iş hayatı ve dışarıdaki işlerle alakadar olduğundan göz önünde olmazlar bu durum değişimin geç fark edilmesine sebep olabilmektedir.

Depresyona girmiş bir baba nasıl tedavi edilir?

On beş gün boyunca hemen hemen her gün agresif veya hüzünlü davranış biçimi, önceden keyif alınan etkinliklerden keyif alamama, isteksizlik, yorgunluk, uyku düzensizliği, iştahta bozulma, suçluluk ya da değersizlik düşüncelerine kapılmak, konsantrasyon ve karar verme güçlüğü yaşamak, tahammülsüzlük hissetmek, ölüm ya da intihar düşüncelerine kapılmak dikkat edilmesi gereken belirtilerdendir.

Annelerde olduğu gibi babalar içinde doğum sonrası depresyonun tek bir nedeni olmayabilir. Babanın depresyona girmesi riski, annenin depresyona girmesiyle artmaktadır. Baba olmanın getirdiği baskı, sorumlulukların artması, hayat tarzındaki değişimler, uyku düzensizlikleri, maddi yorgunluklar ve evdeki fiziksek destek ihtiyacının artması gibi nedenler babanın depresyonunu etkileyebilmektedir. Hamilelik dönemi öncesinde veya hamilelik sırasında eşle yaşanan problemler varsa bu da babanın depresyona girmesini tetikleyebilmektedir. Tıpkı Annelerde olduğu gibi babalarda da genç yaşta ebeveyn olmak depresyon nedenlerinden biri olarak görülmektedir.

Bu dönemde annenin babaya suçlayıcı olmayarak ve yumuşak davranarak destek olması işe yarayabilmektedir. Çoğu zaman anne, eşinin bebeği tutuşunu veya altını değiştirmesini eleştirerek onun yetersizlik duygularını ve endişelerini artırabilir. Annenin babayı eleştirmeden yönlendirmesi ve teşvik etmesi, babanın anneye destek verme çabalarını kuvvetlendirecektir. Anne baba olan bireyler öncelikle karı koca oldukları unutulmamalıdır. Eşlerin birbirlerine karı koca olarak zaman ayırmaları ve bir saat bile olsa başbaşa vakit geçirmeleri bu dönemin kolaylıkla atlatılmasında önemli bir detaydır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0