Baba-Çocuk İlişkisi

Bir çocuk söz konusu olduğu zaman, akla ilk olarak anne gelmektedir. Anne olmazsa olmazdır ama babanın varlığı da çocuğun gelişiminde anne kadar etkilidir. Çocuğun, babanın sevgisini tam olarak hissetmesi, hayattaki başarılarını etkileyecek kadar önemli bir konudur. Annenin sorumluluğu olarak görülen bütün görevleri, babanın da paylaşması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Baba-Çocuk İlişkisi

Çocuğun kişisel gelişiminde babanın etkisi nedir?

Baba olmak, yetişkin hayatının sunduğu belki de en zor ve en doyurucu sorumluluk olması nedeniyle erkeklerin hayatında bir dönüm noktasıdır. Özellikle erkek çocukları olan babalar için, ebeveynlik duygusal bir karmaşaya sebep olabilir. Oğullarıyla olan rekabetçi savaşlar kendi gelişim süreçlerindeki çatışmaları ve yaralanmaları uyandırabilir. Günümüzde babalar, çocuklarının hayatında eski dönemlere kıyasla daha çok yer alıyor ve çocuklarının gelişimine tanıklık ediyorlar. Bu tanıklığın, çocuklarının hayatında nasıl olumlu bir değişime neden olduğunu yapılan bilimsel araştırmalar açıkça ortaya koymaktadır. Çocuk bakımına her iki ebeveynin de dâhil olduğu durumlarda çocuklar, doğdukları günden itibaren hem anneleri hem de babalarıyla aynı anda duygusal bir bağ kurabiliyor. Babalarıyla, güvenli bir bağ kuran çocukların, duygusal ve zihinsel gelişimlerinin olumlu yönde etkilendiği görülmektedir.  Babaların, çocuklarının gelişimine katkısı ve ilgisi arttıkça, çocukların daha sosyal ve özgüveninin yüksek olduğu, problem çözme ve davranışlarını kontrol edebilme becerisinin arttığı görülmektedir. Babalarıyla olumlu ilişkileri olan çocukların, okulda daha az davranış problemi yaşadığı ve ergenlik döneminde riskli davranışlara yönelme, zararlı madde kullanma olasılığının düştüğü yine araştırma sonuçları arasındadır.

Babanın çocuğuyla ilgilenememesi çocuğun kişisel gelişimini nasıl etkiler?

Çocuğun, kişisel gelişim ve karakterinin oturma sürecinde anne ve babayla yeterince zaman geçirememesi, çocuğun özgüvenini de olumsuz etkilemektedir. Toplumda çocuk yetiştirmenin annenin görevi olarak düşünülmesi, babaların çocuklarla daha az ilgilenmesine neden olmaktadır. Çocukların ihtiyaçlarıyla annenin ilgilenmesi, baba çocuk ilişkisinin mesafeli bir şekilde devam etmesine neden olduğu gibi; babanın yalnızca kural koyma, yasak getirme ya da sınırları belirleme noktasında aktif davranması, çocukların babalarıyla yakın ilişki kurmasını engelleyebilir. Babanın, çocukla sağlıklı iletişim kurması, çocuğun sosyal, psikolojik ve zihinsel gelişimi üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle babanın hamilelik döneminden itibaren, çocuğa ilgi göstermesi ve ilişkiyi güçlendirmesi önem arz etmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0