DUYGUSAL GELİŞİMDE BABAYLA OLAN İLİŞKİNİN ÖNEMİ

Babaların, çocukların gelişim süreçlerinde anneler kadar önemli görevleri olduğu söylenebilir. Babalarıyla ilişkisi sağlıklı olan çocukların birçok açıdan avantajlı ve mutlu olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Baba çocuk ilişkisi sağlam olan çocuklar ileride daha özgüvenli olurlar.

DUYGUSAL GELİŞİMDE BABAYLA OLAN İLİŞKİNİN ÖNEMİ

Baba çocuk ilişkisi neden önemlidir?

Çocukların doğdukları günden itibaren ihtiyaçları olan en önemli şeylerden birinin kendilerini güvende hissetmek olduğu söylenebilir. Bunu sağlamak da öncelikle anne ve babanın görevi olacaktır.

Çocukların kişilik özellikleri gelişmeye küçük yaşlardan itibaren başlar. Çocuk bakım sürecinde babanın da etkin rol alması ve çocukla yeterince ilgilenip onunla vakit geçirmesi, çocukların kişilik gelişimlerini, sosyal gelişimlerini ve duygusal gelişimlerini olumlu yönde etkileyecektir. Bazı anneler, çocuklarıyla birlikte vakit geçirirken onlara daha koruyucu davranıp çocukların bazı şeyleri keşfetmelerine engel olabilirler. Bu durum, çocukların babalarla geçirdiği vakit esnasında daha az görülebilir. Ancak bunu yaparken babaların, çocukları kendilerini tehlikeye atacakları durumlardan uzak tutmaya dikkat etmeleri gerekir.

Babasıyla sağlıklı bir ilişkisi olan çocuğun nasıl bir avantajı olur?

Çocukların babalarıyla da yeterli ve kaliteli zaman geçirmeleri, duygularını daha iyi ifade edebilmelerine, kendilerini daha iyi keşfetmelerine ve başka insanların duygu ve düşüncelerini tanımlama becerilerinin daha iyi gelişmesine olanak sağlayabilir. Babalarıyla ilişkileri kuvvetli olan ve babalarıyla yeterince kaliteli zaman geçirebilen çocukların sosyal ilişkiler kurarken daha rahat olacağı, toplumsal kurallara uymayı daha kolay öğrenebileceği söylenebilir.

Çocukların hayatlarında babalar önemli bir yere sahiptir. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar, babalarından bazı şeyler öğrenmekten, onlarla oyun oynamaktan hatta babalarının sadece kendilerini izlemelerinden keyif duyacaklardır. Hem annesi hem de babasıyla yeterince kaliteli zaman geçirebilen çocukların daha çok şey öğrenme ve becerilerini daha iyi geliştirebilme şansına sahip olacakları söylenebilir. Ayrıca çocuklar babalarıyla iyi ilişkiler içinde olduğunda ve onlarla yeterli zaman geçirdiklerinde ihtiyaç duydukları duygusal desteği de karşılayabileceklerdir.

Babasıyla ilişkisi sağlıklı olan çocukların zihinsel gelişim açısından da avantaj elde edeceği söylenebilir. Bazı araştırmalara göre babalarıyla sağlıklı bir iletişimi ve ilişkisi olan çocukların dil gelişiminin, problem çözme becerilerinin ve zihinsel gelişimlerinin babasıyla yeterli zaman geçiremeyen ve sağlıklı bir ilişki kuramayan çocuklara oranla daha kolay ve fazla geliştiği belirlenmiştir.

Çocukların babalarıyla olan ilişkilerinin anneleriyle kuracağı ilişkiden farklı olması onların daha fazla şey öğrenmesine ve daha farklı tecrübeler edinmesine de katkı sağlayacaktır.

ÇOCUĞUNUZA VEREBİLECEKLERİNİZ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0