Ayurveda Bebek ve Çocuk Beslenmesi

Günümüzde gıda alanında sanayileşmenin artmasıyla ürünler aşırı işlem görmekte ve paketleme aşamasında dayanıklılığı artırmak için çok fazla kimyasal kullanılmaktadır. Bu işlemlerden geçen besin ürünleri insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Ayurveda Bebek ve Çocuk Beslenmesi

Ayurveda nedir ve insanlara nasıl fayda sağlar?

Sanayileşmenin olumsuz etkilerinden korunmak isteyen bireyler çeşitli toplumların beslenme seçimleri ve alışkanlıklarını benimsemekte ve kabullenmektedir. Çoğunlukla bitkilerle beslenmeyi içeren ayurvedik beslenme de bunlardan biridir.

Ayurveda Hindistan halkının geleneksel tedavi sistemidir. İyileştirmenin fiziksel sanatını yogadaki zihinsel dinginlik ve duygusal arınma ile birleştirir. Bu birleşmeyle beden, zihin ve ruhu da besleyerek bir iyileşme sağlar. Ayurveda, düzgün bir şekilde uygulandığında kusursuz bir sağlık ve dinginlik sağlayan teorik bir yoldur. Tüm halk tarafından uygulanabilmesi için pratik olması da gereklidir. Ayurveda ile iyileşme, sadece bitki kullanma ve yeme alışkanlığına dikkat etmekten daha fazlasını içerir. Kişinin yaşama biçimini değiştirmesini ve çevresi ile uyum içinde olması prensibini benimser. Bu da kişinin çevresinde beş duyusunu (uygun aroma, renk, ses, tat ve dokunma) denge içinde kullanmasını sağlar. Ayurveda, en iyi sağlığın elde edilebilmesi için vücut içerisinde en ideal ortamı oluşturur, sağlığa yaklaşımı anlayışlı ve kapsamlıdır. Çabuk etki sağlamak için yapılan hızlı tedavi ve ilaç kullanımı, ayurvedaya oldukça uzak terimlerdir. Temel prensip, psikolojideki dengesizlik olan sorunun gerçek kaynağını bulup düzeltmektir.

Ayurvedik yaşam biçimine göre çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren meyve ve çiğ sebze yemeye alıştırın. Kızarmış gıdalar, tatlılar ya da rafine undan yapılan tuzlu gıdalarla erken yaşta tanışmalarına izin vermeyin. Çocukların sağlıklı yeme alışkanlığı kazanmalarını sağlamanın en iyi yolu sizin sağlıklı yeme alışkanlığına sahip olmanızdır. Sağlıklı olmadığını bildiğiniz gıdalar hazırlamaktan kaçınmalısınız. Ayurvedik yaşamın sağlıksız gıdalar listesinde; tüm şekerli ve asitli içecekler, çok fazla tuz ve doymuş yağ içeren fast-food ürünleri, kremalı bisküviler, tatlılar, kahve, pasta, hamur işi, sakız ve patates cipsleri başlardadır.

Çocuk büyüdükçe sistem için sağlıklı olan ve olmayan gıdalar arasındaki farkı ona açıklamalısınız. Çocuk ısrar ederse de ”sağlıksız” gıdalardan haftada yalnızca bir kere yemesine izin verebilirsiniz. Arkadaşlarının bu tür gıdaları evden okula götürmesi oldukça olasıdır ve bu yaştaki bir çocuğa karşı çok katı olmak ters etki yaratabilir. Çocuk, her ne kadar üstünü ve etrafı kirletse de küçük yaşlardan itibaren tek başına yemek yemesine izin verilmelidir. 7 yaşında olup da ailesi tarafından kaşıkla beslenen çocuklar vardır, bu normal değildir. Sağlıklı bir zihin ve bağımsız bir kişilik güçlü bir fizikten çok daha önemlidir. Çocuğunuza çok uzun süre bebek muamelesi yaparsanız başkalarına bağımlı, başkaları tarafından beslenmeye ihtiyaç duyan bir çocuk olarak kalacaktır.

Ayrıca ayurvedik beslenmede şeker asla tüketilmez. Bu beslenme biçiminde vücudun şeker ihtiyacı yalnızca meyvelerden karşılanır ve birçok Hint şehrinde suyu kaynar içmek gereklidir. Su kaynadıktan sonra beş dakika daha kaynatılır ve bu şekilde tüketilir. Suyu kaynatmanın filtre etkisi yaptığı düşünülür.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0