Aynı Odayı Paylaşan Kardeşler

by Bebek Melekleri

Aynı odayı paylaşan kardeşler arasında bazen sorunlar olabilir. Aileye yeni bir üyenin katılması büyük kardeş için her şeyin onunla paylaşılması anlamına gelebilir. Bu durum çoğu zaman büyük kardeş için tam bir kâbustur. Büyük çocuğunuzun bu durumu daha kolay kabul etmesi için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

Aynı odayı paylaşan kardeşler arasındaki sorunu yok etmek için yapmanız gerekenler nelerdir?

Anne ve babasını paylaşmak büyük kardeş için oldukça zordur. Belli bir döneme kadar küçük çocuğunuz sizin odanızda yattıktan sonra kardeşinin odasına taşınması gerekebilir. Bu durumda bir de özel alanını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalacaktır. Eğer eviniz iki çocuğa ayrı oda sağlayacak kadar büyük değilse ev değiştirmeyi düşünmeden önce çocuğunuzun bunu kabullenmesi için yardımcı olmalısınız.

Çocuğunuzun odasını başka biriyle paylaşmak istememesi oldukça doğaldır. Ona durumu reddetmekte ısrarcı olduğu için kızmak yerine onu anladığınızı ancak başka seçeneğinizin olmadığını anlatmayı deneyebilirsiniz. Odasını paylaşacak olmak, onun için tüm eşyalarını paylaşmak anlamına gelebileceğinden endişeli olabilir. Kendisini ifade etmesine izin verin. Eğer çocuğunuzun böyle bir endişesi varsa böyle bir durumun olmayacağı konusunda özenli olacağınızı söyleyin.

Çocuğunuz kendine özel bir alan istemekte oldukça haklıdır. Küçük kardeş odaya taşındığında ikisi için de özel alanlar yaratabilmek için odayı bir paravanla bölmeyi deneyebilirsiniz. Bu kendilerine özel bir alan olmasını sağlayacağı için çocuklarınızı mutlu edecektir. Kendi tarafıyla ilgili ona söz hakkı tanımak kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Örneğin odanın iki tarafını çocuklarınızın isteklerine göre farklı renklerde boyamayı deneyebilirsiniz.

Büyük çocuğunuzun odaya yeni birinin gelme olayına hemen uyum sağlamasını beklememelisiniz. Kendisine ait bir alan yaratamıyorsanız küçük çocuğunuzu ara sıra odadan uzaklaştırmayı deneyin. Ara sıra eski günlerdeki gibi odada yalnız kalma şansının olması durumu kabullenmesi konusunda size yardımcı olacaktır.

Küçük bir kardeşle aynı odayı paylaşmanın avantajlarını henüz bilemeyeceği için çocuğunuza bunları hatırlatmanız faydalı olacaktır. Odayı dağıttığı zaman artık tek başına toplamak zorunda olmayacağını bilmesi bile çocuğunuzu keyiflendirmeye yetecektir. Çocuğunuz bir süre bu durumu kabullenemese de zamanla uyku öncesi sohbet edebileceği biri olmasından hoşlanacaktır. Alışamayacağı konusunda endişe etmek yerine sakince ikna etmeyi denemeniz yerinde olacaktır.

Çoğul bebek bakımı ihtiyaçları ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler