Ayakkabı Savaşı

1-3 yaş arasında pek çok çocuk giyinmekten hoşlanmaz. On dakika önce giydirdiğiniz çocuğunuza yeniden baktığınızda çıplak görmeniz çok mümkün olabilir.

Ayakkabı Savaşı

Çocuklar ayakkabı giymeyi neden sevmezler?

Çocuklar özellikle dış giyime karşı oldukça tepkili yaklaşırlar. Çocuğunuz doğumundan bugüne kadar birçok gelişme kaydetmiş olabilir. Ancak sizin dışarıya çıkacağınız zaman hava durumuyla ilgili bulunduğunuz aynı öngörüyü ondan beklemek kulağa oldukça komik gelmektedir. Mevsim koşullarına ve hava durumuna göre hareket edip dışarıya çıkmadan ne giyebileceğine karar vermek belirli bir yetkinlik gerektirmektedir. Dolayısı ile dışarı çıkmadan bulunduğu ortama göre ne giyeceğinin kararı verilen çocuğunuz henüz dışarı çıkıp, dışarıdaki hava koşuluna maruz kalmadığından sizin onun üzerine giydirdiklerini anlamsız ve gereksiz bulmaktadır.

Kişiliği yeni yeni oluşmakta olan çocuğunuz bu istemediği davranışa maruz kaldığında da tepkisini göstermekte gecikmemektedir. Yaptığınız giyindirme işlemini anlamayan çocuğunuz sizinle inatlaşacak, belki de bu durum aranızda küçük bir çatışmaya yol açacaktır. Bir-iki yaş dönemi çocuklarının en belirgin özellikleri inatçılık ve bir şeyi tutturmaktır. Ayakkabı giymek istememek de bu tutturmalar arasında baş sıralarda gelmektedir. Bu dönemdeki çocukların giyinmekten hoşlanmamalarının pek çok nedeni olabilir. Çocuğunuz için satın aldığınız ayakkabıyı onun ayağına deneyerek almış olabilirsiniz ancak çocuk ayakkabıyı ayağına giydiğinde sizin tahmin ettiğiniz kadar konforlu ve rahat hissetmeyebilir, ayağına çok ağır gelebilir, sert gelebilir. Bu aşamada çocuğunuzun size gösterdiği tepkileri, bahane olarak nitelendirmemeli ve onun söylediklerine kulak asmalısınız. Çocuk “Ayağımı sıkıyor, parmağımı acıtıyor, ayaklarımı kaşındırıyor.” gibi ifadelerde bulunduğunda onu ciddiye almalı ve uyarısını dikkate alıp kontrolünü yapmalısınız.

Bu süreçte karşılıklı yıpranmamak, çocuğa doğru eğitimi verebilmek ve koruyabilmek adına pek çok konuda olduğu gibi yine dikkatli ve bilinçli bir yaklaşım sergilemeniz gerekmektedir. Her ayakkabı giyilmesi gerektiği durumda aynı krizlerin tekrar etmemesi için çözüm odaklı yaklaşmak gereklidir. Çocuğun ayakkabı seçiminde onun zevklerini göz önünde bulundurmak, satın alma aşamasında çocuğun beğenisini kazanacak renkli ürünleri tercih etmek akılcı bir çözüm olabilir. Beraberinde diğer aile bireylerine “Biz bugün ayakkabı aldık biliyor musunuz, bakın ayakkabılarımız ne güzel değil mi?” gibi dikkat çekici tepkiler verilmesi de çocuğun ayakkabıyı benimsemesini kolaylaştıracaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0