Ateşli Havale ile Başa Çıkma Yöntemleri

by Bebek Melekleri

Ateşli havale, ebeveynlerin en çok korktuğu rahatsızlıklardan biridir. Bu tür havaleler genellikle tehlikeli olmasa da ebeveynlerde paniğe neden olabilir. Bebeğiniz havale geçirdiğinde durumu en sağlıklı şekilde atlatmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Ateşli havale nedir?

Ateşe bağlı havale (febril konvülsiyon), yeni doğan bebeklerde ve süt dönemindeki çocuklarda yaygın görülebilen bir durumdur. Ateşli havale nöbetleri genellikle bir, iki dakikadan fazla sürmez. Havale, beynin vücut ısısındaki ani değişime verdiği tepkidir.

Kaç yaşındaki çocuklarda görülür?

Beş yaşını tamamlamış çocukların yaklaşık olarak yüzde dördünde havale nöbeti görülebilir. Altı yaşındaki çocuklarda havale sıklığı ise yüzde iki ile beş arasında değişmektedir. Yetişkinlerde, ateşe bağlı havalenin görülme sıklığı yüzde sekiz ile on iki arasında değişir ve çocuklardan daha fazladır.

Aileden gelen kalıtsal duruma bağlı olarak bazı çocuklar düşük derecelerde bile havale nöbeti geçirebilir. Bazen de ateşin kırk dereceyi geçtiği durumlarda bile havale nöbetine rastlanmaz. Ateşli nöbetlerin tekrar etmesi de çocuktan çocuğa değişir. Bazı çocuklarda ikinci havale nöbetine rastlanmazken bazıları her ateşlendiğinde nöbet geçirebilir.

Ateşli havale sırasında ne olur?

Havale nöbeti sırasında bilinç kaybı yaşanır, kaslarda kasılmalar ve gevşemeler görülür. Ayrıca havale nöbeti sırasında gözler kayar ve ağızdan salya gelir. Nöbet bittikten sonra bebeğinizin uykuya dalması normal bir durumdur.

Ateşli havale geçiren çocuklara yapılması gereken müdahaleler

Bebeğinize yardımcı olabilmeniz için sakinliğinizi korumanız önemlidir. Bebeğinizin nöbet geçirdiğini anladığınızda onu hemen sert bir zemine yan yatırın ve dilini ısırmasını önlemek için ağzına katlanmış bir peçete koyun.  Çocuğunuzu kucaklarken çok sıkı tutmamaya çalışın. Boynunu sıkıştıran bir giysi varsa hemen gevşetin.

Nöbet sırasında çocuğunuzun kendine zarar vermediğinden emin olduktan sonra yapmanız gereken en önemli şey ateşi kontrol altına almaktır. Çocuğunuzun üstünü, titriyor olsa bile kesinlikle örtmeyin. Çocuğunuzun bulunduğu oda çok sıcaksa ısıyı düşürün. Ilık suya batırılmış bir bezle vücudunu silin ama sarılı tutmayın. Vücudu ıslak havluyla sarmak, ısının ciltten dışarı çıkmasını önleyecektir. Tüm önlemlerinizi aldıktan sonra, ateşlenmenin kaynağını bulmak ve tedavisine başlamak için hastaneye gidin. Ateş düşürücü ilaçları kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışın. Çocuğunuzun bünyesine göre hangi ilacı, ne kadar kullanacağınızı sadece doktorlar bilebilir.

Özel çocuklara nasıl davranmanız gerektiği ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler