Aşırı Yüklü Program

Çocuğunuzun kreş dönemi ile birlikte sosyalleşmesi ve etkinliklere vakit ayırması için pek çok seçeneğiniz oluşur.

Aşırı Yüklü Program

Çocuğun kreş dönemi neden yoğun geçer?

2 yaş ve sonrası için çocuğunuzu yeteneklerini keşfedebilmesi adına bazı yönlendirmeler yaparak desteklemek istersiniz. Mevcut koşullarda elinizin altında fazla seçenek vardır ve siz genelde hangisine karar vereceğinizi bilemez halde hepsini denemek ya da doğru olanı bulmak adına biraz kaygılanırsınız. Burada izlenecek yol, çocuğunuzun gittiğini okul ya da oyun grubunda öncelikle kendini iyi ve mutlu hissetmesidir. Yaşı çok küçük olduğu için elbette yeteneklerini anlamak biraz zamanınız alır. Birkaç sınıfta resim, müzik spor aktiviteleri yaratıcı drama seçenekleri varken çocuğunuzu hangi yönde destekleyeceğinizi bulmak zor olur.

Çocuğunuzun ihtiyacı da hayal dünyasını sınırsız kullanacağı bir ortamda kendini bulmak olacaktır. Özellikle yoğun programlara dayanabilen her şeyi keşfetmeye açık olan bir çocuğunuz varsa bu anlamdan fazlasıyla beslenmek isteyebilir. Sadece oyun oynamak ve yaptığı şeylerden keyif alarak yetinebilen çocuklar için bu tür programlar fazlasıyla ağır gelir. Gün boyu okulda kaldıktan sonra üzerine herhangi bir etkinliğe dâhil olmak için orada oraya sürüklenen çocuk mevcut yeteneğinin de pek farkında olmayacaktır. Aşırı yorgunluk ve sizinle geçireceği zamanı başkasıyla paylaşmama isteği onun hevesini kırar ve kendini saklamayı tercih eder.

O yaş için tek ihtiyaç aslında yaptığı etkinlikten zevk almaktır bu yüzden çocuğunuzun öncelikli olarak neyden keyif aldığını bularak başlayabilirsiniz.  Çocuğunuzu o bölüme yönlendirmeden önce küçük bir araştırma yapın ve orada yarışmacı veya rekabet algısı olup olmadığından emin olun. Sınıf içinde baskı ya da kontrol merkezinin ağırlıkta olmamasını da öğrenmeniz ona katkı sağlayacaktır. Kendi yaşına uygun ortam ve oyun arkadaşları edinebileceği yerleri tercih edebilirsiniz. Gideceği yerin evinize yakın olması, size kavuşması uzun zaman almayacak eğitim ve etkinlik alanları da çocukları olumlu anlamda etkiler. Bu koşulların olmasına özen gösterirseniz çocuğunuz keyif alacağı etkinliğe hevesle yönelecektir. Çok direnir ve etkinliklere katılmamaya çok ısrar ederse, çocuğunuzu zorlamak yerine etkinliği sonlandırmanız onun gelişimi için daha olumlu bir etki sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0