Artık Emmek İstememek

Yeni doğan bebeğiniz besin ihtiyacını sizin memeniz aracılığıyla sağlıyorsa sürekli olarak emer. Ancak katı beslenmeye geçiş sonrasında yalnızca anne sütüyle beslenmeyen bebekler yavaş yavaş bu alışkanlıklarından vazgeçer. Bebeğiniz dokuzuncu ayında emmeye karşı ilgisiz davranıyorsa bu durum pek çok faktöre bağlı olabilir.

Artık Emmek İstememek

Bebek emmeyi neden reddedebilir?

Dokuzuncu ay itibariyle bebeğiniz anne sütüne karşı ilgisini kaybettiyse bunu normal karşılamalısınız. Bazı bebekler bu ayda anne sütünü tamamen bırakabilir veya çok nadir emiyor olabilir. Bazı sebepler bebeğin emmek istese de ilgisini kaybetmesine sebep olabilir. Annenin beslenmesi, hormon düzeyleri veya bebeğin hasta olması gibi nedenler emmeyi reddetmesine sebep oluyorsa bu durum genellikle zamanla geçer. Ancak bebek tamamen bırakmak üzere memeyi reddediyor da olabilir. Bebeğinizin emmeyi tamamen bırakıp bırakmayacağını anlamak için memeyi reddedişinde başka faktörler olup olmadığını araştırmalısınız. Ancak emin olduktan sonra emmesi konusunda daha az ısrarcı olabilirsiniz.

Bebeğinizin emmeye karşı ilgisinde bir azalma meydana geldiyse bunun sebebi sütün tadındaki değişim olabilir. Anne sütünün tadının değişimine pek çok faktör sebep olabilir. Örneğin annenin beslenme düzeninde meydana gelen bir değişim sütün tadını etkileyebilir. Eğer tadı ve kokusu baskın besinler tüketiyorsanız bu bebeğiniz tarafından sütün tadının yadırganmasına yol açar. Lahana, sarımsak gibi baskın tatlı besinler ve çok baharatlı yiyecekler sütün tadını etkiler. Ayrıca adet döneminde annenin vücudundaki hormonal değişiklikler de sütün tadını etkiler. Bu dönemlerde bebeğinizin anne sütüne karşı ilgisiz olduğunu gözlemlediyseniz sebebi muhtemelen budur.

Bebeğin süte karşı ilgisizliği herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Dokuzuncu ay pek çok bebek için diş çıkarma dönemlerindendir. Bebeğinizin diş çıkarıyor olması damaklarını hassaslaştırdığı için emmek istememesine veya iştahsız olmasına neden olabilir.

Bebek emmeye karşı isteksizse ne yapılmalıdır?

Emmeyi reddetmek bebeğin sadece kendi tercihi de olabilir. Katı besinlerden besin ihtiyacını yeterince karşıladığı için emmeye ihtiyacı olmayabilir. Ayrıca anne sütünü yatar pozisyonda tüketmek artık hoşuna gitmiyor olabilir. Bunlara ek olarak emzirirken sağladığınız ortamdaki bazı problemler de bu eylemden keyif almamasına yol açabilir. Bebeğiniz emmeye karşı ilgisizse ideal ısıda, sessiz ve loş bir ortam tercih ettiğinizden emin olun. Dikkat dağıtacak uyarıcıları etraftan uzaklaştırıp tekrar deneyin. Bebeğiniz tüm konforu sağlamanıza rağmen emmeyi reddediyorsa artık anne sütü almak istemiyor olabilir.

Anne sütünü kesmek birdenbire yapılacak bir eylem değildir. Bebeğinizin sağlığı için, başka kaynaklardan yeterli besini aldığına emin olana kadar emzirmeyi sürdürmeyi deneyin. Eğer bebeğinizin yeterli beslenip beslenmediğiyle ilgili şüpheleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0