Arkadaşlık Kurmak

Çocukların arkadaşlık kurması pek çok faktöre bağlı olarak şekillenir. Çocuğun mizacının ve yetiştirilme tarzının karşısındaki çocukla uyumlu olması hâlinde arkadaşlık kurmak daha kolay gerçekleşir. Çocuklar arkadaşlık kurarken yetişkinler kadar uzun düşünmez. Belli bir yaşa kadar önemli olan oynanan oyunların uyum içinde sürmesidir.

Arkadaşlık Kurmak

Çocuklar neden arkadaş edinme konusunda iyi değildir?

Çocukların hepsi arkadaş edinme konusunda çok iyi değildir. Bunu pek çok nedeni vardır. Arkadaş edinememeye, çocuğun bazı özellikleri, aile tarafından kazandırılmayan birtakım değerler ve olumsuz çevre koşulları neden olabilir.  Arkadaşlık kuramayan çocuklar genellikle içine kapanık, sosyalleşmek için öz güveni olmayan çocuklardır. Arkadaşlık ilişkilerindense bireysel oynadıkları oyunlarda kendilerini daha rahat hissederler. Anne ve babalar arkadaşlığın çocukların gelişimlerine ne gibi katkılar sağladığını bilmeli ve çocuklarını arkadaşlık kurmak konusunda heveslendirmelidir.

Kimi çocuklar kendi özellikleri nedeniyle arkadaşlık kurma konusunda başarısızdır. Çocuğun henüz dil gelişiminin ilerlememiş olması, aşırı hareketlilik veya saldırganlık gibi bir davranış bozukluğuna sahip olması, sosyalleşmeye uygun bir kişiliğinin olmaması, öz güveninin düşük olması veya fiziksel olarak diğerlerinden farklı olması gibi durumlar arkadaşlık kurmasını güçleştirir. Ayrıca ailelerinin aşırı ilgisine maruz kalan çocuklar anne ve babalarına bağımlı oldukları için arkadaşlık kurmaktan kaçınabilir. Çocuğun her türlü doyuma ailede erişmesi arkadaşlıktan alacağı hazzı reddetmesine ve yalnız oynamayı tercih etmesine neden olabilir.

Aileler çocuklarının arkadaş edinmesi noktasında destekleyici olmalıdır. Çocukların olumsuz seçimler yaptığını gördüklerinde kızmak, alay etmek veya kesin bir dille engellemek çocuğu kuracağı tüm arkadaşlıklar konusunda tedirgin hâle getirebilir. Ayrıca çocukların arkadaşlık kurmasına imkân tanımamak da ailelerin yaptığı büyük hatalardandır. Örneğin aşırı korumacı bir annenin hasta olabilir düşüncesiyle çocuğunu akranlarıyla bir araya getirmemesi veya yalnızca bir spor dalıyla çocuğu fazlasıyla meşgul edip başka aktivitelere zaman ayırılmaması bu hatalardandır.

Çocuklar nasıl arkadaş olur?

Çocuklar arkadaşlıklarını oyun yoluyla kurarlar. Oyun oynayacakları fırsatlar yaratmak ve çocuğu, akranlarıyla bir araya geleceği aktivitelere dâhil etmek gerekir. Kimi çocuklar akranlarının olmadığı yerlerde yaşıyor olabilir. Bu gibi durumlarda ailelerin çocuklarını okul öncesi eğitim kurumlarına yollaması, oyun gruplarına götürmesi arkadaşlık kurabilmeleri için faydalıdır.

Çocukların arkadaşlık kurabilmesi için asıl önemli olan ailede gerekli değerlerin öğretilmesidir. Oyun, arkadaşlığın başlangıcı olsa da bu değerler arkadaşlığı sürdürmenin anahtarıdır. Sorumluluk bilinci, paylaşmak, empati yeteneği gibi değerler çocuğa kazandırılırsa çocuklar uzun süreli arkadaşlıklar kurma yolunda adımlar atabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0