Arkadaşlar Arasında Ünlenmek

by Bebek Melekleri

Arkadaşlık ilişkileri sırasında sevilen ve onaylanan olmak önemlidir. Çocukluk dönemindeki arkadaş gruplarında genellikle bazı çocukların diğerlerine kıyasla daha çok tercih edilen olması sevilen ve onaylanan özelliklerinin çokluğundandır. Arkadaş çevresinde ünlü çocuklar genellikle arkadaş ortamına katkı sağlayan, gruba saygı duyan ve her çocukla iyi geçinen çocuklardır.

Arkadaşlık ilişkileri sırasında ünlü olan çocuklar nasıl davranırlar?

Ait olunan bir grupta popüler olmak pek çok bireyin istediği bir durumdur. Çocuklar arasındaki ilişkilerde de bu durum pek farklı değildir. Çocuklar kendi arkadaş çevrelerinde bazı çocuklarla arkadaşlık kurmak konusunda daha isteklidir. Çevrelerini sürekli olarak gözlemleyen çocukları bu davranışa iten şey arkadaşlarının onayladıkları özellikleridir. Bir çocuk için arkadaşları arasında ünlü olmak psikolojik açıdan pek çok fayda sağlarken aksi bir durum çocuğu oldukça olumsuz etkiler. Tercih edilmeyen ve arkadaşları tarafından dışlanan çocukların bu muameleye maruz kalmasının nedeni genellikle grubun bütünlüğünü bozucu davranışlarıdır.

Çocuklar da yetişkinlerde olduğu gibi onayladıkları çocuklarla arkadaşlık kurma eğilimindedir. Çünkü sosyal bir birey olan çocuk çevresindekilerden beslenir. Sosyal hayattaki yerini sahip oldukları arkadaşlarıyla ifade eder. Çocukların toplumsal yaşamda kurdukları iletişimler arkadaşları arasında nasıl değerlendirildiğini belirler. Başkalarının gözündeki imajı çocuğun sevilen veya sevilmeyen bir arkadaş oluşunu belirler.

Çocukların akranları arasına dâhil olduklarında nasıl karşılanacakları, nasıl iletişim kurduklarıyla alakalıdır. Çocuk dâhil olduğu ortamda düzeni bozar ve grup içindeki ilişkileri olumsuz yönde etkilerse arkadaş olunmak istenmeyen ve sevilmeyen bir çocuk olabilir. Çocuklar ilişkileri değerlendirirken oynadıkları oyun içindeki uyuma göre hareket ederler. Eğer gruba dahil olan bir çocuk oyunu geliştirir ve tüm çocuklarla olumlu iletişimler kurarsa arkadaş olmak konusunda heves edilen ve sevilen bir çocuk olarak değerlendirilecektir.

Çocukluk döneminde oynanan oyunlarda hayal gücü ön plandadır. Çocukların kimi hayal gücü bakımından yeterince gelişmemiş olduğundan oyunu yönlendiremez. Ancak grup içinde ünü olan çocuklar genellikle oyunu bu bakımdan da destekler ve şekillendirir.

Çocuklar arkadaş edinmek konusunda bazen desteğe ihtiyaç duyabilir. Bir yetişkinden farklı olarak bu durum onlar için oldukça zordur. Bunun nedeni sosyal olarak çok fazla gelişmemiş olmalarıdır. Çocuğunuzu sosyalleşmesi ve arkadaşlık ilişkileri için teşvik etmeniz doğru arkadaşlık ilişkileri kurmayı öğrenmesinin ilk adımıdır. Aile içinde kazandırılan değerlerle desteklendiğinde grup içindeki ünlü çocuk olmak pek çok çocuğun başarabileceği bir davranıştır.

ARKADAŞLIK İHTİYACI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin