Arkadaşlık İhtiyacı

by Bebek Melekleri

Tüm bireyler bebeklikten yetişkinliğe kadar her evrede arkadaşlık ihtiyacı duyar. Çocuklar için arkadaşlık keyifli zaman geçirmelerini sağlamanın yanında pek çok şeyi öğrenmeleri açısından da faydalıdır. Arkadaşlık kavramı her gelişim dönemi için farklı biçimlerde gözlemlenebilir. Gelişimin ve öğrenmenin ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirilebilir.

Bebekler veya çocuklar neden arkadaşlık ihtiyacı aramaktadır?

Yeni doğan bir bebek için ilk başlarda arkadaşlık kavramı bir şey ifade etmez. Ancak yalnızlık hissini gidermek için başkalarıyla bir arada olmaktan hoşlandığı açıkça gözlemlenebilir.  İleriki aylarda bebekler başka bebeklerle bir araya geldiklerinde merak duygusuyla yaklaşarak keşfetmeye çalışırlar. 1 yaş civarı bir bebek için her ne kadar arkadaşlık bağından bahsetmek mümkün olmasa da, birlikte zaman geçirmekten keyif aldıkları akranları olabilir. İlk yıllar bebeklerin paylaşmayı öğrenmeleri ve iletişim kurma biçimlerini geliştirmeleri açısından akranları ve yakın yaşlardaki bebeklerle bir araya gelmeleri faydalıdır. 

Genellikle 2 yaşına gelen çocuklar bağımsızlıklarını ilan etme çabası içinde olduklarından arkadaşlık konusunda pek de olumlu adımlar atamayabilirler. Yaşıtı olan çocuklar da aynı benlik savaşını verirken arada çatışmalar olması normal karşılanabilir. Ancak bu çatışmalar çocuğun kendini ifade etme biçimlerinin gelişimi için oldukça önemlidir. Daha ileriki yaşlarda arkadaşlıklarında nasıl bir tavır takınacakları bu dönemdeki mücadeleleri sonucunda kendini belli eder. 3-4 yaşlarına gelmiş bir çocuk artık kendi yöntemlerini belirleyerek arkadaşlıklarında belli yollar izlemeye başlar hâle gelir. Bu dönem çocuğun sosyalleşme imkânı bulduğu kreş veya oyun gruplarına katılımının aktif olduğu bir dönem olduğu için daha fazla arkadaş edinilebilir.

Çocuklar yaşamlarının ilk yıllarında kurdukları arkadaşlıklar sayesinde pek çok açıdan kendilerini geliştirir. Cinsel rolün farkına varıldığı 3-4 yaşından itibaren çocukların kendi cinsiyetinden olanlarla arkadaşlıklar kurma çabasında olduğu gözlemlenebilir. Arkadaşlıkları çocuğun bu rolüne uygun davranışların ayırdına varması noktasında yardımcı olur.

Çocuklarının çok az arkadaşı olan ebeveynler genellikle endişelenir. Ancak endişe etmek yersizdir. Çünkü ilk yıllarda çocuklar oyun oynama amacıyla edindikleri arkadaşları sürekli olarak değiştirirken daha ileriki yıllarda birkaç kalıcı arkadaş belirleyebilir. Çocuklar okula başladıkları zaman pek çok arkadaş seçeneğinin olduğu ortamda kendilerine benzer özellikte olan çocukları seçerek onlara yakınlık duyar. Bu durum çocuğun kendi yeteneklerini ve ilgi alanlarını arkadaşlıkları aracılığıyla geliştirmesini sağlar.

Arkadaşlık bebeklik, okul öncesi, okul dönemi ve hatta yetişkinlikte bireyleri pek çok açıdan destekler nitelikte olmalıdır. Çocuklar onayladıkları arkadaşlarıyla vakit geçirebilecekleri gibi olumsuz davranışta olanlara da ilgi duyarak taklit edebilir. Bu nedenle ebeveynler çocuklar olumsuz durumları anlayacak düzeye gelene kadar kontrollü olmalıdır.

ÇOCUKLARDA YATAK ISLATMA PROBLEMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin