Çocuklar İçin Ara Öğün

by Bebek Melekleri

Sağlıklı ve düzenli kabul edilen beslenme şekli temel öğünler ve onların arasındaki zamanlarda tüketilecek ara öğünlerden oluşur. Çocuğunuz için ara öğün ana öğünü destekleyici veya baltalayıcı biçimde olabilir. Bu tamamen sizin elinizdedir.

Ara öğün Çocuğunuza ara öğünde ne verebilirsiniz?

Beslenme düzeni oluştururken çocuğunuzun iki öğün arasında acıktığı zamanlar için bazı ara öğünleri ekleyebilirsiniz. Çocuklar atıştırmaktan genellikle hoşlanırlar. Henüz akşam yemeği saatine çok varsa ve çocuğunuz acıktığını söylüyorsa ana öğününün saatini değerlendirin. Programınızda çocuğunuzun besin ihtiyacını karşılama açısından bir zamanlama hatası olabilir. Eğer böyle bir durum olduğunu düşünmüyorsanız çocuğunuzu akşam yemeği saatine kadar tok tutacak bazı atıştırmalıklardan yardım alabilirsiniz.

Ara öğün için seçeceğiniz atıştırmalıkların ana öğündeki besinlere karşı isteksizlik oluşturmayacak besinler olmasına özen gösterin. Eğer çocuğunuz atıştırmalıklarla tamamen tok hâle gelirse yemek yemeyi reddedebilir. Bu durumda bir sonraki sefer ara öğündeki porsiyon miktarını azaltmayı deneyin. Ara öğün için hazırlıklı olmazsanız çocuğunuz sizden yiyecek bir şey istediğinde elinizin abur cuburlara gitme ihtimali yükselir. Böyle durumlar için önceden çocuğunuz için besleyici atıştırmalıkları planlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Abur cuburlar, çocuğunuz tarafından sağlıklı atıştırmalıklara tercih ediliyor olabilir. Alışkanlık kazanması açısından çocuğunuzun abur cubur tüketimini kontrol altına alarak sağlıklı seçeneklere bir şans vermesini sağlayın.

Çocuğunuz için peynir iyi bir atıştırmalık olabilir. Birkaç yulaflı kraker ve peynir besleyici minik bir öğün olabilir. Peynirleri küp küp doğrayıp minik porsiyonlar hâlinde çocuğunuza verebilirsiniz. Elinizin altında hazır bulunması için sağlıklı kurabiye, kraker veya börek tariflerini deneyebilirsiniz. Küçük bir çocuk için süt ve güzel bir kurabiye cazip bir ara öğündür.

Çocuklar sebzeler konusunda genellikle ön yargılıdır. Ancak acıkmış olacağı için ara öğün olarak verdiğiniz havuçları itiraz etmeden yiyerek sizi şaşırtabilirler. Ara öğün olarak en sağlıklı seçenek meyve ve sebzelerdir. Mevsimine göre meyve ve sebzeleri çocuğunuzun yiyebileceği boyutlarda dilimleyerek verebilirsiniz. Ara sıra değişiklik yapmak için dut, kayısı veya incir gibi kurutulmuş meyveleri de tercih edebilirsiniz.

Marketlerde satılan içeriğinde pek çok katkı maddesi olan yoğurtları tercih etmek pek de sağlıklı bir seçenek olmayabilir. Bu yüzden çilek, şeftali gibi meyveleri yoğurda karıştırarak kendiniz meyveli yoğurt yapabilirsiniz.

Çocuğunuz İçin Güvenilir Yiyecekler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin