ÇOCUKLARDA KARŞI ÇIKMA

Çocuklara eğitim verirken anne-babalar kimi zaman zorluklarla karşılaşabilirler. Karşılaşılan bu zor durumdan dolayı anne ya da baba çocuğa sinirlenebilir ya da çocuk yaşanan olaylara kızmış olabilir. Bu nedenle çocuk, anne ya da babasına tepki gösterebilir. Anneye karşı gelen evlat karşısında ne yapılmalıdır?

ÇOCUKLARDA KARŞI ÇIKMA

Çocuklar neden anne ve babasına tepki gösterir?

Çocuklara eğitim vermek kimi zaman göründüğünden daha zor bir hâl alabilir. Özellikle asi çocuklara sahip ebeveynler zor dönemler geçirebilirler. Bir sınır koymak ve bu sınırı çocuğa kabullendirmek anne ve babaların yapması gereken görevler arasındadır. Çocuklar, deneme-yanılma yolunda oldukları için yanlış olan yolları denemek isteyebilirler. Bu gibi durumlarda anne ve babalar çocuklarının yaptığının yanlış olduğunu, daha önceki deneyimlerinden bildikleri için yapmaması gerektiğini söyleyebilirler. Bu durumlarda asi ve agresif olmayan çocuklar genellikle durumu kabullenip koyulan sınıra uyum sağlarlar.

Kimi zaman sınır koyulan çocuklar durumu kabullenmeyebilir. İşte bu durumlarda karşı çıkma gerçekleşir. Çocuk annesine veya babasına karşı bir kabullenmeyiş içine girebilmektedir. Bu zamanlarda anne ya da babanın tutumu çok önemlidir. Bir tartışma olabilir yahut çocuk, anne ya da babasına karşı bir meydan okuma geçekleştirebilir. Bu meydan okumalar veya tartışmalar esnasında anne ya da baba çocuğa karşı kırıcı olabilir veya tam tersi şekilde çocuk anne ya da babasına karşı kırıcı olabilir. Bu gibi durumlarda anne ve babaların çocukların üstünde otoritelerini hissettirmeleri gerekebilir. Aldıkları karardan, geçerli bir sebep yoksa, vazgeçmemeleri gerekmektedir. Çünkü çocuklar bu kuralların esnetildiğini bir kere gördüklerinde devamının geleceğini bileceklerdir. Bu durum da anne ya da babanın çocuk üzerindeki otoritesini zayıflatacaktır. Çocuk genellikle başına buyruk davranacak ve istediğini yapma konusunda sürekli anne-babasıyla ters düşecektir.

Anneye karşı gelen evlat karşısında ne yapılmalıdır?

Çocukların anne ve babalarıyla kolay ilişki kurmasının en etkili yolu saygılı olmayı öğrenmesidir. Bunun için aile bireyleri birbirlerine de saygılı olmalıdırlar ve aksi durumları hiçbir şekilde çocuklarına yansıtmamalıdırlar. Bu şekilde çocuk, herhangi bir şey yaparken ya da isterken anne ve babasına karşı daha saygılı olacaktır. Sorunların konuşularak çözüleceğini bilen bir çocuk hiçbir zaman bunun aksini tercih etmeyecektir. Çünkü kavga, tartışma veya bağrışma şeklinde yaşanan olaylar psikolojik açıdan zorlayıcı durumlardır. Aile içinde yaşanan olumsuz durumlar çocuğun günlük hayatını da etkileyebilir.

ÇOCUKLARDA BAŞARI KAYGISI OLUŞTURMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0