Annenin Yaşının Hamileliğe Etkisi

Anne olmak fiziksel ve zihinsel olarak belli bir olgunluk gerektirir. Bu olgunluğa erişmek için uygun olan yirmili yaşların başlarından önce ve otuzlu yaşların ortalarından sonraki hamilelikler anne ve bebek için çeşitli riskler taşıyabilir.

Annenin Yaşının Hamileliğe Etkisi

Annenin yaşının hamileliğe etkisi nedir?

Anne olma kararı veren kadınların bunun için fiziksel olarak hazır olmaları gerekir. Kadınlar için en doğurgan olunan dönem, yirmi yaş ile otuz beş yaş arasındaki yıllardır. Bu yaşlardan önce ergenlik çağını henüz geride bırakmış bir kadının hamileliği başarılı bir şekilde tamamlama ihtimali düşüktür. Küçük yaşta hamile kalmak bebeklerde ölü doğma riskini artırır. Buna ek olarak annenin henüz ergenliği yeni atlatmış olması hamilelik süresince hormonların neden olduğu duygusal problemlerle baş etmesi zor hâle getirir. Ayrıca küçük yaşta hamile kalan anne adaylarında yapması ve dikkat etmesi gerekenler konusunda bilgisizlik gözlemlenebilir. Birtakım bilgilere ve yeterli olgunluğa erişmemiş kadınlar hamilelik süresince bebeğin gelişimini yeterince destekleyemeyebilir.

Hangi yaştan sonra doğum riskli olabilir?

İdeal kabul edilen dönemden daha ileri bir yaşta bebek sahibi olmak da anne ve bebek açısından pek çok risk anlamına gelir. Otuz beş yaş sonrası kadınların hamileliği ileri yaşta hamilelik olarak kabul edilir. İleri yaş hamileliklerinde düşük riski oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. İdeal kabul edilen yaşlara kıyasla dört kat daha fazla düşük olayı gerçekleşir. Düşüğe ek olarak ileri yaş hamileliklerinde anne ve bebek ölümleri de ideal döneme kıyasla daha fazladır. Erken doğum riski de oldukça yüksektir. Ancak tüm bu riskler sağlık alanında gelişen teknolojik imkânlar sayesinde önceden öngörülebilir, önlem alınabilir ve sorunların yaşanması engellenebilir.

İleri yaşlarda hamilelik bebeklerde gelişim problemleri görülmesine neden olabilir. Otuz beş yaş üstü hamile kadınların, ideal kabul edilen yaşlardaki hamileliklere kıyasla down sendromlu bir bebek dünyaya getirme riski oldukça yüksektir. Annenin yaşı ilerledikçe bu ihtimal de artar. Tüm bu olumsuz ihtimallere ek olarak annelerin sağlıkları da hamilelikten olumsuz etkilenebilir. İleri yaştaki hamileliklerde şeker hastalığı ve tansiyon problemlerine sıklıkla rastlanır.

Anne olma kararı veren bir kadın, buna fiziksel ve psikolojik olarak hazır olmalıdır. Erken veya ileri yaşta bir gebelik yaşanıyorsa olası risklere karşı sürekli doktor kontrolünde olmak ve hassas davranmak önem taşır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0