Annenin Sesi

Çocuklarda anne sesinin etkisi nedir? Bebekler annelerinin sesiyle, anne karnındayken tanışır. Uzmanlar anne sesinin rahatlama ve güvenilirlikten daha fazlasını hissettirdiğini açıkça ortaya koymaktadır.

Annenin Sesi

Çocuklarda anne sesinin etkisi nedir?

Bu bir klasik anne, çocuk meselesidir. Çocuklar ağladığında, annenin sesi onlara teselli olur. Çocuklar korktuğunda anne sesi onlara güven verir. Araştırmalar anne sesinin çocukların beyinlerinde etki yarattığını kanıtlamış, örnek bir deneyi size aktarmak istiyoruz:

Annenin sesi çocukları nasıl rahatlatır?

Deney, 24 biyolojik anne ile 24 erkek ve 24 kız çocuğu içeriyordur. Bütün çocuklar 7 ila 10 yaşları arasındadır. Hayatları boyunca anneleriyle birlikte büyümüş ve hiç ayrılmamış olan bu çocuklar deney öncesinde hiçbirinin gelişimsel bir bozukluğa sahip olmadığını kanıtlar bir IQ testine tabi tutulurlar. Çocuklardan en düşük IQ değeri 80 (yaşıyla orantılı) olduğunu görülür. Annelerle çocuklarının sosyal becerileri üzerine yapılan konuşmaların ses kayıtları alınıp çocuklara dinletilir. Çocukların %97, 24 annenin içinden kendi annelerinin seslerini 1 saniye içinde derhal ayırt edebildiklerini ve anneleriyle olan iletişim becerilerini net olarak gösterip kanıtlamıştır. Bu, Annenin sesinin sadece rahatlama ve güven duygusundan daha fazlasının olduğunu, çocuğun beynini çeşitli alanlarda aktif olarak ele aldığını açıkça ortaya koymaktadır. Anneler sıklıkla çocukla konuşurlarsa, muhtemelen zihinsel olgunlaşmayı bilmeden hızlandırmış olurlar.

Uzmanlar ayrıca gözlemlerini aktarırken bir konuya daha değinirler. Annenin bakımı ve ilgisi sadece bebeği yatıştırmakla kalmıyor, aynı zamanda sinir sistemini de doğrudan etkileyip çocuğun stresinin azalmasına yardımcı oluyor. Buradan yola çıkarak araştırmacılar, erken yaşam evresinde annenin varlığının bebek beyninin gelişimi üzerinde geniş kapsamlı etkileri olabileceği sonucuna varmışlardır.

Eğer bebeğiniz çığlık atıyor, huzursuz ya da korkmuş görünüyorsa onu rahatlatan ses tonu ile cesaretlendiren annenin varlığı kadar onu sakinleştirebilecek başka şey yoktur. Annelerin bebeklerine veya çocuklarına olan yakınlığı çocuklara iyi gelip, onların güven duygularını geliştirmelerinde yardımcı olur. Bebeklerin beyinleri anne mevcudiyetine olumlu tepki gösteriyor. Anne ilgisi ve anne kucağı bebeklerin psikolojik olarak ağrıyan yerlerinin bir anda geçtiğini, hafiflettiğini, yine bebeklerin veya çocukların stresini azalttığını ve sinir sistemini etki altına alıp sakinleştirdiğini bilimsel olarak gözlemlemiş, kanıtlamıştır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0