Annenin Sağlığını Koruması

Annenin sağlığını korunması hem kendi yaşamı için hem de bebeğin sağlığı için son derece önemlidir. Anne olduktan sonra daha çok dikkat etmek isteyeceğiniz bazı noktalar olabilir.

Annenin Sağlığını Koruması

Annenin sağlığını koruması neden önemlidir?

Anne olarak sağlığınıza dikkat etmeniz hem bebek hem de sizin için önem arz eder. Günlük yaşamınızda dikkat edebileceğiniz bazı küçük noktalar sayesinde sağlık problemi yaşama riskinizi en aza indirebilirsiniz. Unutmayın ki bebeğin ihtiyaçlarının ne oranda karşılandığı ve onun ne kadar sağlıklı bir gelişim süreci içerisinde ilerleyeceği, annesinin sağlığı ile doğru orantılı olacaktır.

Dengeli ve sağlıklı beslenme, sağlığın korunması için en başta gelen konulardan biridir. Hem bebeğin ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin anne sütünde yeterli miktarda bulunabilmesi hem annenin bebek bakımı veya gündelik diğer işler için gerekli enerjiye sahip olması hem de kendi sağlığını koruması için annenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi önemlidir. Gün içinde yeterli miktarda sıvı tüketimine de ayrıca dikkat edilmelidir. Günde 6-8 bardak su ve 2-3 bardak süt  tüketildiğinde genellikle günlük sıvı ihtiyacını karşılayacaktır. Yeni doğum yapmış annelerin yemek için, sürekli sağlıklı gıdalar hazırlamaya vakitleri ve yeterli enerjileri bulunmayabilir. Eğer mümkünse, yeni bebek sahibi olan anneler, eşlerinden, ailenin diğer fertlerinden beslenme konusunda yardım almayı düşünebilir.

Bir anne sağlığını korumak için neler yapabilir?

Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak ve gün içinde diğer işleri halletmeye çalışmak annelerin tüm vaktini alabilir. Ancak bu durumda da olsanız dinlenmeyi, kendinize vakit ayırmayı ihmal etmemeli, kendinizi çok yormamaya dikkat etmelisiniz. Dinlendiğinizde gerekli enerjiyi toplayabilir, süt üretiminizi artırabilirsiniz. Genellikle bebeğinizi emzirirken, emzirmenin etkisiyle uykunuz gelecektir. Bebeğiniz emdikten sonra uyuyorsa siz de onunla aynı zamanlarda uyuyup dinlenmeye çalışabilirsiniz. Ev içindeki diğer işlerin halledilmesi de dinlenmek için vakit bulamamanıza yol açabilir. Mümkünse bir yardımcı işe alarak veya ailenin diğer fertlerinden, eşinizden, arkadaşlarınızdan yardım isteyerek dinlenmek ve kendinize zaman ayırmak için gerekli vakti bulmaya çalışabilirsiniz.

Kişisel bakımınızı, bebeğin sürekli emmesinden kaynaklanabilecek göğüslerinizdeki tahriş veya yaraların bakımını, eğer sezaryen kesiği gibi doğum sonrasında veya başka sebeplerle vücudunuzda oluşan yaralar varsa bunların bakımı ve pansumanını ihmal etmeden sağlığınız için risk oluşturabilecek durumları en aza indirebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0